بیانیه مشترک سعودی و روسیه: امنیت و ثبات در منطقه تنها با راه حل دو کشوری محقق می‌شود

روسیه تلاش‌های صورت گرفته از سوی رهبری سعودی در جهت اجرایی کردن تصمیمات اجلاس ویژه عربی اسلامی درباره غزه به منظور متبلور ساختن تحرک بین‌المللی جهت متوقف کردن تهاجم به نوار غزه را تحسین کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تاکید کردند که هیچ‌ راهکاری برای ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه جز با راه‌حل دو کشوری وجود ندارد.

در بیانیه مشترکی که در پایان گفت‌وگوهای میان ولی‌عهد سعودی و رئیس جمهوری روسیه صادر شد، سعودی و روسیه برای گسترش و پیشبرد تلاش‌ها به‌منظور محافظت از صلح و امنیت بین‌المللی توافق کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی «واس» مسکو و ریاض، طی این بیانیه، ضمن بررسی آخرین تحولات اوضاع فلسطین و ابراز نگرانی شدید خود درباره فاجعه انسانی در غزه، بر لزوم توقف عملیات نظامی در سرزمین‌های فلسطینی و حفاظت از غیرنظامیان فلسطینی بر اساس قوانین بین‌المللی و قانون بین‌المللی انسانی تاکید کردند.

دو طرف همچنین بر ضرورت توانمندسازی فلسطینیان برای دستیابی به حقوق خود در ایجاد کشور مستقل فلسطینی و توانمندسازی سازمان‌های امدادرسان بین‌المللی به ویژه آژانس امدادرسان سازمان ملل «آنروا» به‌منظور ایفای نقش خود و کمک‌رسانی بشردوستانه به ساکنان نوار غزه و حمایت از تلاش‌های این نهاد بین‌المللی در راستای امدادرسانی به فلسطینیان تاکید کردند.

راه‌حل دو کشوری

سعودی و روسیه تاکید کردند که برای تحقق امنیت و ثبات در فلسطین راهکاری جز راه حل دو کشوری وجود ندارد.

در این راستا دو طرف راه‌حل دو کشوری از طریق اجرایی کردن قطعنامه‌های بین‌المللی مربوط به راه‌حل دو کشور که شرایط را برای همزیستی مسالمت‌آمیز، توسعه اقتصادی و توانمندسازی مردم فلسطین برای دست‌یابی آنها به حقوق مشروعشان در برپایی کشور فلسطینی مستقل دارای حاکمیت در چارچوب مرزهای 1967 و به پایتختی قدس شرقی هموار می‌کند را تنها راه تحقق امنیت و ثبات در فلسطین و منطقه دانستند.

طرف روسی همچنین ضمن با ارزش دانستن میزبانی پادشاهی عربی سعودی از اجلاس مشترک ویژه سران عربی اسلامی در ریاض و تصمیمات اتخاذ شده در چارچوب آن اجلاس درباره وقایع جاری در فلسطین، تلاش‌های صورت گرفته از سوی رهبری سعودی در جهت اجرایی کردن تصمیمات این اجلاس برای متبلور ساختن تحرک بین‌المللی به‌منظور متوقف کردن تهاجم به غزه را تحسین کرد.

سعودی و روسیه در این بیانیه‌ مشترک همچنین بر افزایش همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های نفت، گاز و انرژی هسته‌ای و همچنین تقویت همکاری‌‌های بین دو کشور در زمینه‌های دفاعی، امنیتی و مبارزه با تروریسم توافق کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید