افزایش بازداشت فلسطینیان در کرانه باختری؛ درگیری‌های خشونت‌بار در خان‌یونس

با پایان آتش‌بس در نوار غزه، تعداد کشته‌های فلسطینی به بیش از 16200 افزایش یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس از پایان آتش‌بس موقت که فقط چند روزی در غزه برقرار شد، اکنون نوار غزه اوضاع سختی را می‌گذراند و همزمان حمله به کرانه باختری و بازداشت شهروندان فلسطینی افزایش یافته است.

حمله گسترده هوایی و زمینی اسرائیل به جنوب غزه، باعث آوارگی ده‌ها هزار فلسطینی شد و شرایط سختی را در نوار بوجود آورده است.

همچنین جنگ، مانع توزیع مواد غذایی شده و ساکنان بخاطر دستور تخلیه، به فضاهای کوچک روی آورده‌اند.

علاوه بر این، ارتش اسرائیل وارد شهر خان‌یونس دومین شهر بزرگ غزه شد و انجام ده‌ها عملیات نظامی اسرائیل، بر رنج آوارگی مردم افزود.

سازمان ملل متحد از ارسال کمک های بشردوستانه محدود به شهر رفح در جنوب نوار غزه به دلیل درگیری های شدید خبر داد و اعلام کرد تمام خدمات مخابراتی به علت قطع خطوط اصلی فیبر نوری، متوقف شده است.

سازمان ملل همچنین تاکید کرد، هیچ مکان امنی در غزه وجود ندارد حتی مکان‌هایی که پرچم سازمان ملل را برافراشته‌اند.

شرکت مخابرات غزه نیز از توقف تمامی خدمات خود خبر داد.

کرانه باختری

وضعیت کرانه باختری بهتر از غزه نیست. نیروهای اسرائیل، پنج‌شنبه 15 آذر در چندین منطقه از جمله «رام الله» عملیات نظامی انجام دادند.

به گزارش خبرگزاری فلسطینی «وفا»، گردان‌های «الاقصی» از زخمی شدن دو سرباز اسرائیلی در درگیری اردوگاه «طولکرم» خبر داد.

همچنین نيروهای اسرائیلی تعدادی از کارگران غزه ساکن در روستای «فرعون» در جنوب «طولکرم» را دستگیر کردند. خبرگزاری «وفا» به نقل از منابع محلی گزارش داد، نیروها به یک ساختمان مسکونی در محله شرقی شهر یورش برده و شماری از ساکنان را دستگیر کردند.

به گزارش این خبرگزاری، شمار زیادی از نیروهای ارتش اسرائیل شب گذشته با خودروهای نظامی و بولدوزر در میان درگیری و تیراندازی از سمت غرب وارد شهر «طولکرم» شدند که منجر به درگیری‌ با شهروندان شد.

درگیری‌های خشونت‌بار در خان‌یونس

به گزارش خبرگزاری «وفا»، نیروهای اسرائیلی اطراف بیمارستان «شهید ثابت» را محاصره و مانع خروج آمبولانس‌ها و کادر درمان شده‌اند. همچنین اردوگاه «نور شمس» در محاصره این نیروها قرار دارد و تک‌تیراندازان اسرائیلی بر بام ساختمان‌های بلند مقابل اردوگاه «طولکرم» و «نور شمس» مقرر شده و پهپادها بر فراز آسمان در پرواز هستند.

همچنین نیروهای اسرائیلی به تعدادی منزل و مغازه در منطقه جنوبی شهر «الخلیل» یورش برده و دوربین‌ها مداربسته را ضبط کردند و رفت و آمد شهروندان را ممنوع و خوردها را مورد بازرسی قرار دادند.

نیروهای اسرائیلی شامگاه چهارشنبه 14 آذر، یک جوان فلسطینی از روستای «رابا» شمال شرقی شهر «جنین»، یک شهروند دیگر از اردوگاه «جنین» و تعدادی شهروند از روستاها را بازداشت کردند.

خبرگزاری «وفا» از حمله نیروهای اسرائیلی با خودروهای نظامی به شهرها و روستاهای «سیله الظهر»، «العطاره»، «عرانه»، «الجلمه»، «فقوعه»، «عرقه» و «زبوبا» خبر داد.

به گزارش این خبرگزاری، نیروهای اسرائیلی در قالب چهار گشت، شامگاه چهارشنبه 14 آذر به روستای «الرشایده» حمله کردند و در مرکز این روستا ایست بازرسی نظامی ایجاد کردند. همچنین یک شهروند در منطقه «البقعه» را بازداشت و بعد آن را آزاد کردند.

16200 کشته

با پایان آتش‌بس در نوار غزه، تعداد کشته‌های فلسطینی به بیش از 16200 افزایش یافت.

گروه «حماس»، اسرائیل را متهم به عدم انجام تعهدات در مورد تبادل اسرا کرد و تاکید کرد که این گروه به تمام قوانین در خصوص زنان و کودکان احترام گذاشته است.

حماس، ورود به مذاکرات جدید برای تبادل زندانیان را بستگی به توقف کامل تجاوز اسرائیل به نوار غزه دانسته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید