مقام پنتاگون به «العربیه»: حملات اخیر به نیروهای آمریکایی در عراق عملا شکست خورد

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» طی چند روز گذشته، عکس‌هایی را از مواضع پایگاه راکت‌اندازهای چندگانه پیداشده توسط نیروهای عراقی، منتشر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یکی از مقامات وزارت دفاع آمریکا«پنتاگون» در مصاحبه با «العربیه»در خصوص حملات اخیر به نیروهای آمریکایی مستقر در عراق خاطرنشان کرد که زیان‌های وارده به نیروهای آمریکایی، بسیار ناچیز بود.

این مقام با اشاره به این که خسارات وارده به ساختمان‌ها نیز بسیار کم بود، افزود که حملات در متوقف کردن عملکرد نیروهای آمریکایی، عملا شکست خورده است.

80 حمله از هفتم اکتبر

از آغاز جنگ غزه در 7 اکتبر، شبه‌نظامیان نیابتی ایران، حدود 80 حمله به مقرهای مورد استفاده آمریکایی‌ها در عراق و سوریه انجام داده‌اند ولی حضور آمریکا در عراق به طوری کلی، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد.

واشینگتن که همواره ماموریت نیروهایش در عراق برای مقابله با گروه تروریستی «داعش» را یک ضرورت به حساب می‌آورد، بر این باور است که حملات اخیر در عراق، تاثیر چندانی بر عملکرد نیروهای آمریکا در این کشور نگذاشته و عملا بیانگر شکست این شبه‌نظامیان در تعرض به نیروهای آمریکایی است.

رقابت بر سر نفوذ در عراق

از نگاه کارشناسان امور منطقه، یکی از مهمترین مولفه‌های عملکرد ایران در خاک عراق به مثابه حوزه نفوذ سیاسی و نظامی نظام ایران، این است که تهران می‌کوشد در قالب تنها قدرت صاحب نفوذ و بی‌رقیب در عراق باقی بماند و قدرتش تحت تاثیر آمریکا، ترکیه یا اکراد عراق قرار نگیرد.

این مقام پنتاگون در ادامه مصاحبه با «العربیه» در این رابطه گفت: «عراق در حوزه منافع راهبردی آمریکا قرار دارد که واشینگتن نمی‌خواهد از آن دست بکشد»

به گفته او با توجه به تضاد منافع ایران و آمریکا، چه‌بسا عراق در فاز تنش یا برخورد میان تهران و واشینگتن قرار بگیرد.

این در حالی است که سخنگوی دولت عراق پس از حمله آمریکایی‌ها به یکی از مرکز شبه‌نظامیان نیابتی ایران، با توصیف این حمله به عنوان «نقض آشکار حاکمیت و تلاش برای برهم زدن وضعیت با ثبات امنیت داخلی»، افزود: «هر گونه اقدام یا فعالیت مسلحانه بیرون از نهاد نظامی، اقدامی خارج از قانون است که منافع عالی ملی را به خطر می‌اندازد.»

عدم اعتماد آمریکا به دستگاه امنیتی عراق

معضل دیگری که دولت عراق با آن مواجه است، عدم اعتماد آمریکا به دستگاه امنیتی و نظامی عراق به عنوان هم‌پیمان خود در انجام ماموریت حمایت از سربازان آمریکایی برابر حملات گروه‌های نیابتی ایران است.

این مسئول وزارت دفاع آمریکا از پاسخ به سئوال «العربیه» در مورد حمایت دولت عراق از سربازان آمریکایی مستقر در این کشور، طفره رفت ولی فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» طی چند روز گذشته، عکس‌هایی را از مواضع پایگاه راکت‌اندازهای چندگانه پیداشده توسط نیروهای عراقی، منتشر کرد.

این تصاویر، گویاترین نشانه تلاش آمریکا و عراق برای دستیابی به تفاهم عملی در راستای واگذاری ماموریت خنثی‌کردن حملات گروه‌های نیابتی ایران بر دوش نیروهای عراقی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید