بیانیه شورای هماهنگی سعودی - قطری ایران را به همکاری کامل با آژانس فراخواند

سعودی و قطر بر اهمیت ادامه همکاری سیاسی دو کشور در قبال مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و تقویت همکاری امنیتی دوجانبه در جهت تحکیم ثبات منطقه تاکید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در بیانیه مشترک هفتمین دوره از نشست شورای هماهنگی سعودی - قطری که سه‌شنبه 14 آذر به ریاست شاهزاده محمد بن سلمان آل سعود، ولی‌عهد سعودی و شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی، امیر قطر در دوحه برگزار شد، از ایران خواسته شد تا به‌طور کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

بیانیه پایانی نشست شورای هماهنگی سعودی - قطری در دوحه با تشدید بر اهمیت ادامه همکاری سیاسی دو کشور در قبال مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی بر تلاش‌های جدی برای توسعه همکاری دوجانبه در راستای تحقق چشم‌اندازهای توسعه‌ آینده دو کشور تاکید شد.

همچنین تقویت همکاری امنیتی دوجانبه میان ریاض و دوحه در جهت تحکیم ثبات منطقه مورد تاکید قرار گرفته و بر تقویت شراکت‌های اقتصادی برای تنوع‌بخشی و افزایش تبادل تجاری بین دو کشور تاکید شد.

در این راستا توافق‌ها و یادداشت تفاهم‌های مشترک در زمینه‌های بانک‌های مرکزی و امور ورزش و جوانان امضا شد.

دو طرف در شورای هماهنگی سعودی - قطری بر ضرورت حد گذاشتن برای اقدامات تجاوزکارانه اسرائیل و متوقف ساختن کوچ اجباری فلسطینی‌ها تاکید کردند. همچنین بر گسترش و پیشبرد تلاش‌ها جهت دست‌یابی به راهکاری فراگیر بر اساس راه‌حل دو کشوری تاکید شد.

در بیانیه شورای هماهنگی سعودی - قطری نیز بر اهمیت ایجاد راه‌حل عادلانه و فراگیر برای بحران سوریه و همچنین بر اهمیت پایبندی طرف‌های درگیر به آتش‌بس در سودان تاکید شد.

دو کشور نیز حمایت کامل خود را از تلاش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای برای رسیدن به راه‌حل سیاسی فراگیر برای بحران یمن ابراز کردند و بر اهمیت حل بحران روسیه و اوکراین با استفاده از ابزارهای صلح‌‌آمیز تاکید کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید