اظهارات جنجالی سخنگوی ارتش اسرائیل: کشتن هر 2 فلسطینی در ازای 1 عضو حماس عادلانه است

کنریکوس: سیستمی را که ارتش در روزهای اخیر برای شناسایی مناطق ناامن در غزه پیاده کرد، «ایده‌آل» نیست، اما «بهترین کاری است که می‌توانیم انجام دهیم»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جاناتان کنریکوس، سخنگوی ارتش اسرائیل در اظهارات تحریک‌آمیزی گفت که کشته‌شدن دو غیرنظامی فلسطینی به ازای هر عضو حماس، یک «میانگین بسیار مثبت» است.

کنریکوس، سه‌شنبه 14 آذر به «سی‌ان‌ان» گفت که می‌تواند مطالب رسانه‌ها در رابطه با موضع ارتش اسرائیل مبنی بر این که ارتش، دو غیرنظامی فلسطینی را به ازای هر عضو حماس می‌کشد، تائید کند.

این موضع، به‌خصوص پس از انتشار در شبکه‌های اجتماعی، خشم بسیاری را برانگیخت.

به گفته سخنگوی ارتش، سیستمی که ارتش در روزهای اخیر برای شناسایی مناطق ناامن در غزه پیاده کرد، «ایده‌آل» نیست، اما «بهترین کاری است که می‌تواند انجام دهد.»

با ادامه بمباران‌های سنگین غزه از سوی اسرائیل، واشینگتن، نزدیک‌ترین هم‌پیمان تل‌آویو تاکید کرد که حملات اسرائیل در جنوب نباید موجب تکرار زیان‌های جانی «هنگفت» شود که در میان غیرنظامیان در شمال غزه مشاهده شد.

از سویی به گفته اهالی و خبرنگاران حاضر در عرصه نبرد، حملات هوایی سنگین اسرائیل در نوار ساحلی جنوبی، مناطقی را شامل شده که اسرائیل از ساکنان آن خواسته است، در جست‌وجوی پناهگاه امن باشند.

موضع دبیر کل سازمان ملل

همزمان آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، از اسرائیل خواست از اقداماتی که وضعیت وخیم انسانی در غزه را عملا تشدید می‌کند، اجتناب کرده و غیرنظامیان را از تحمل درد و رنج بیشتر دور سازد.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد، گفت: «دبیر کل از ازسرگیری درگیری‌ها میان اسرائیل و حماس به شدت نگران است... کسانی که به آنها دستور تخلیه داده شده، هیچ مکان امنی برای رفتن ندارند و تعداد بسیار کمی از اماکن باقی‌مانده تا در آنها زنده بمانند.»

طرح اسرائیل برای به آب‌بستن تونل‌ها

از سوی دیگر «وال استریت ژورنال» به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که اسرائیل، سیستم بزرگی از پمپ‌ها را راه‌اندازی کرده که می‌توان از آنها برای به آب‌بستن تونل‌های مورد استفاده حماس در زیر نوار غزه به هدف تلاش برای بیرون‌راندن عوامل حماس، استفاده کرد.

این روزنامه دوشنبه نوشت که ارتش اسرائیل اواسط نوامبر، نصب دست‌کم پنج پمپ در حدود یک مایلی شمال اردوگاه الشاطی را تکمیل کرد که می‌تواند با انتقال هزاران متر مکعب آب در ساعت، تونل‌ها را در عرض چند هفته در آب فرو ببرد.

بر اساس این گزارش، هنوز روشن نیست که اسرائیل قبل از آزادی همه گروگان‌ها، دست به چنین اقدامی بزند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید