حملات موشکی «القسام» به منطقه «بئر السبع»

در بمباران اسرائیل که منازل مسکونی در محله‌های شجاعیه و زیتون در شهر غزه را هدف قرار داد، ده‌ها فلسطینی کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

گردان‌های القسام، شاخه نظامی حماس اعلام کرد که در پاسخ به «کشتار غیرنظامیان»، منطقه بئرالسبع در اسرائیل را هدف چندین موشک قرار داده است.

روزنامه «تایمز اسرائیل» هم سه‌شنبه 14 آذر، به نقل از بیانیه ارتش از کشته‌شدن یک افسر و دو سرباز و زخمی شدن شدید 4 نفر دیگر در نبردهای شمال غزه خبر داد.

بدین ترتیب شمار کشته‌شدگان اسرائیلی در عملیات زمینی در شمال غزه به 78 نفر رسید.

حملات هوایی سنگین

به گزارش خبرگزاری فلسطین، در بمباران اسرائیل که منازل مسکونی در محله‌های شجاعیه و زیتون در شهر غزه را هدف قرار داد، ده‌ها فلسطینی کشته شدند. ارتش اسرائیل شب گذشته اعلام کرده بود که این دو محله را هدف قرار خواهد داد.

بر مبنای این گزارش، مراکز دفاع غیر نظامی محله التفاح نیز هدف حملات هوایی قرار گرفتند که دو کشته و چندین زخمی برجای گذاشت. همچنین محله زیتون در شهر غزه در محاصره همزمان با آتشبار هوایی و حملات پهپادی اسرائیل قرار دارد.

آن‌سوتر در رفح نیز اسرائیلی‌ها از فلسطینان می‌خواهند برای نجات جان خود راهی این منطقه شوند. تصاویر اجساد انباشته‌شده روی هم فلسطینیان، گویای این واقعیت است که به‌رغم وعده‌های اسرائیل، خانه‌های آنها هدف بمباران شدید هوایی و توپخانه‌ای علیه جنوب نوار غزه قرار گرفته که منجر به کشتار آنها شده است.

تلویزیون فلسطین گزارش داد که دست‌کم 50 نفر در بمباران اسرائیل که دو مدرسه اسکان آوارگان را در محله الدرج در شهر غزه هدف قرار داد، کشته و ده‌ها نفر دیگر در حملاتی که چندین خانه را در مناطق زیتون و شجاعیه شهر هدف قرار دادند، نیز کشته و زخمی شدند.

پاسخ گردان‌های القسام، شاخه نظامی جنبش حماس، در قالب شلیک رگبار موشک به تل‌آویو بود که طبق بیانیه ارتش اسرائیل در نتیجه آن، آژیرهای خطر در مرکز اسرائیل فعال شد ولی ارتش، جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

ادعاهای متقابل اسرائیل و حماس

در حالی که ارتش اسرائیل اعلام کرد در مجموعه حملاتی که دوشنبه به مناطق مختلف نوار غزه انجام شد، چندین عامل مسلح حماس کشته شدند، حماس نیز مدعی شد که نیروهایش توانستند، 28 خودروی نظامی اسرائیل را ظرف 24 ساعت اخیر در تمام محورهای جنگی در غزه به طور کامل یا جزئی، منهدم کنند.

موافقت اسرائیل با ورود کمک‌های بیشتر

از سویی با گذشت 4 روز از اعلام پایان وقفه بشردوستانه با حماس از سوی اسرائیل، یک مقام سیاسی اسرائیلی اعلام کرد که در پاسخ به درخواست آمریکا، با ورود کمک‌های بشردوستانه بیشتر به نوار غزه، موافقت خواهد کرد.

سازمان رادیو- تلویزیون اسرائیل بدون افشای نام این مسئول به نقل از او آورد که این تصمیم در جریان سفر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به اسرائیل در پنج‌شنبه گذشته مورد توافق قرار گرفت.

مقام سیاسی اسرائیلی با بیان این که آنچه مانع افزایش کمک‌ها می‌شود، موانع لجستیکی است، افزود: «به محض این که بتوانیم مقدار بیشتری را وارد کنیم، این کار را انجام خواهیم داد.»

او تاکید کرد: «واردکردن کمک‌ها برای ادامه پذیرش مصوبات بین‌المللی که ادامه جنگ در نوار غزه امکان‌پذیر می‌کند، ضرورت دارد.»

هلال احمر فلسطین اعلام کرد که 100 کامیون حامل کمک را که یکشنبه از گذرگاه رفح وارد نوار غزه شدند، دریافت کرده است.

با این حال یک منبع امنیتی مصر دوشنبه به خبرگزاری «العالم‌ العربی» گفت که تردد در گذرگاه رفح به دلیل بمباران مستمر رفح و خان‌یونس از سوی اسرائیل، متوقف شده است.

این منبع گفت: «گذرگاه طبق معمول باز است، اما هیچ گروهی از اتباع خارجی یا مجروحان غزه وارد این گذرگاه نشد و هلال احمر فلسطین و آژانس «آنروا» هم نتوانستند برای دریافت کامیون‌های حامل کمک و سوخت، به گذرگاه برسند.»

از سوی دیگر وزارت بهداشت غزه دوشنبه اعلام کرد که در نتیجه بمباران‌های اسرائیل از 7 اکتبر تاکنون، شمار قربانیان به حدود 16 هزار نفر رسیده است که 70 درصد آنها زن و کودک هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید