شورای همکاری خلیج درباره خطر گسترش دامنه جنگ غزه به دیگر مناطق هشدار داد

جاسم البدیوی: تلاش‌های دیپلماتیک برای توقف جنگ در نوار غزه ادامه دارد، اما اسرائیل درهای گفت‌وگو را باز نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج نسبت به خطر گسترش درگیری در غزه به سایر مناطق خاورمیانه هشدار دادند.

در بیانیه چهل و چهارمین اجلاس سران شورای همکاری خلیج بر موضع استوار این شورا در قبال مسأله فلسطین مبنی بر ضرورت پایان اشغال‌گری و پیشبرد راه‌حل دو کشوری تاکید شد.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر که چهل و چهارمین اجلاس سران شورای همکاری خلیج سه‌شنبه 14 آذر به ریاست او در دوحه برگزار شد، تاکید کرد که موضوع غزه جدا از دیگر مسائل نیست، بلکه مستلزم پایان دادن به اشغال تمامی سرزمین‌های فلسطینی است.

امیر قطر، سه‌شنبه 14 آذر، در چهل و چهارمین نشست سران کشورهای خلیجی در دوحه همچنین با تاکید بر لزوم وادار‌کردن اسرائیل به بازگشت به مذاکرات معتبر در مورد راه حل دو کشوری، افزود که مذاکرات مربوط به راه حل دو کشوری، نباید باز و بدون سقف زمانی باشد.

به گفته شیخ تمیم، وقفه موقت نمی‌تواند جایگزینی برای آتش‌بس باشد و در صورتی که اسرائیل حق فلسطینیان برای برپایی کشورشان را محترم می‌داشت، اجتناب از بروز این مصائب ممکن بود.

امیر قطر با محکوم کردن هدف گرفتن غیرنظامیان از همه تابعیت‌ها، خاطرنشان کرد که اصل دفاع از خود، حق ارتکاب جنایات کشتار جمعی را به اسرائیل نمی‌دهد.

جاسم البدیوی، دبیرکل شورای همکاری خلیج نیز با تاکید بر استوار بودن مواضع کشورهای خلیج در حمایت از مردم فلسطین، درباره خطرات ادامه اشغال‌گری و سلب حقوق فلسطینیان هشدار داد.

دبیر کل شورای همکاری خلیج، افزود: «ما از جامعه جهانی می‌خواهیم که فورا برای برقراری آتش‌بس دائمی در غزه تلاش کند.» او افزود: «تلاش‌های دیپلماتیک برای توقف جنگ در غزه ادامه دارد، اما اسرائیل درهای گفت‌وگو را باز نمی‌کند»، البدیوی همچنین تأکید کرد که «بیانیه اجلاس خلیج موید هماهنگی مشترک در قبال مسائل منطقه‌ای است.»

دبیرکل شورای همکاری توضیح داد که این اجلاس سران منعکس‌کننده موضع یکپارچه کشورهای خلیجی در قبال وقایع جاری در نوار غزه است.

سران کشورهای خلیجی، سه‌شنبه در چهل و چهارمین اجلاس خود در دوحه، پایتخت قطر که با محوریت بررسی وقایع خونین نوار غزه برگزار شد، تعدادی از دیگر موضوعات مهم از جمله تقویت هماهنگی سیاسی، امنیتی و اقتصادی بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج را مورد بحث قرار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید