محمود عباس: اشغال هر بخشی از غزه و کوچاندن ساکنان آن را مردود می‌دانیم

فیلیپ لازارینی، کمیسر کل آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی «انروا»، پیشتر از حمله اسرائیل به جنوب نوار غزه که باعث آوارگی یک میلیون فلسطینی به مرزهای مصر می‌دهد، هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمود عباس، رئیس‌ دولت خودگردان فلسطین، در اظهاراتی گفت که اشغال هر بخشی از غزه و کوچاندن ساکنان آن را مردود می‌داند.

عباس، دوشنبه 12 آذر، تاکید کرد: «هر نقشه‌ای که باعث جداسازی و اشغال بخشی از غزه و یا کوچ اجباری فلسطینی‌ها از نوار غزه و کرانه باختری شود را مردود می‌دانیم.»

نقشه‌های اسرائیل را نمی‌پذیریم

به گزارش خبرگزاری «فلسطین»، عباس، در تماس تلفنی با کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت: «نوار غزه، بخشی جدایی‌ناپذیر از کشور فلسطین است به هیچ وجه امکان ندارد نقشه‌های جداسازی، اشغالگری و تصرف بخشی از نوار غزه را بپذیریم.»

وی همچنین بار دیگر تاکید کرد، که مخالف کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از نوار غزه و کرانه باختری از جمله قدس است و از آمریکا خواست در جنایات اسرائیل حمله، قتل، تخریب منازل، اخراج فلسطینیان از کرانه باختری، قدس و منطقه اغوار واقع بر رود اردن مداخله و جلوگیری کند.

درخواست مضاعف کالاهای امدادی

محمود عباس با اشاره به ارائه کمک‌های لازم برای از سرگیری بیمارستان‌ها جهت مداوای بیماران در نواز غزه، خواستار مضاعف هر چه سریعتر ورود کالاهای امدادی، دارویی، غذایی، فراهم کردن آب، برق و سوخت به نوار غزه شد.

آمادگی برای ایجاد دو کشور

رئیس جمهوری فلسطین با تاکید بر آمادگی خود برای اجرای راه حل تشکیل دو کشور مبتنی بر قطعنامه‌های بین‌المللی گفت: «عضویت کامل کشور فلسطین در سازمان ملل با تصمیم شورای امنیت و کنفرانس بین‌المللی صلح، با ضمانت‌های بین‌المللی و به عهده گرفتن مسئولیت کامل در قبال تمام اراضی فلسطینی شامل کرانه باختری، قدس شرقی و نوار غزه، آغاز شد.»

یک میلیون آواره به سمت مصر

فیلیپ لازارینی، کمیسر کل آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی «انروا»، پیشتر از حمله اسرائیل به جنوب نوار غزه که باعث آوارگی یک میلیون فلسطینی به مرزهای مصر می‌دهد، هشدار داد.

لازارینی، روز شنبه در حساب رسمی «انروا» بر رسانه اجتماعی «ایکس» نوشت: «اسرائیل به احتمال زیاد قصد کوچ دادن ساکنان غزه به جنوب و مرزهای مصر را دارد.»

در ملاقات عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر با کامالا هریس در حاشیه کنفرانس «کاپ 28» در امارات متحده عربی، از وضعیت کنونی غزه بحث شد. رئیس جمهوری مصر گفت علاوه بر حفاظت نظامیان و مخالفت با آوارگی اجباری فلسطینی‌ها، از جدی بودن وضعیت فعلی و تلاش برای جلوگیری از درگیری‌ها به توافق رسیده است.

هشدار درباره کوچاندن فلسطینیان

از آغاز جنگ اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در 7 اکتبر ماه گذشته، قاهره از کوچاندن اجباری فلسطینیان به صحرای «سینا» هشدار داد. چند روز پیش رئیس جمهوری مصر در کنفرانس «تحیا مصر (زنده باد مصر)» تاکید کرد، کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها خط قرمزی است که هیچ شهروند مصری آن را نمی‌پذیرد و اگر فلسطینی‌ها از سرزمین‌شان بیرون رانده شوند دوباره باز نخواهند گشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید