مخالفت قاطعانه «السیسی و کامالا هریس» با کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از غزه

کاخ سفید: کامالا هریس با عبدالفتاح السیسی در مورد ایده واشینگتن درباره طرح‌های پس از جنگ در غزه، از جمله «بازسازی، امنیت و حکومت» گفت‌وگو کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

السیسی و هریس در دیدار خود بر لزوم حفاظت از غیرنظامیان و جلوگیری از هدف قرار دادن آن‌ها و تلاش برای جلوگیری از گسترش دامنه جنگ تاکید کردند.

دفتر ریاست جمهوری مصر، شنبه 11 آذر، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر و کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا بر جدی بودن وضعیت کنونی غزه و ضرورت تلاش برای جلوگیری از گسترش دامنه جنگ تاکید کردند.

در بیانیه ریاست جمهوری مصر آمده است که السیسی و معاون رئیس جمهوری آمریکا در دیداری در حاشیه اجلاس کنفرانس تغییرات اقلیمی در دبی بر لزوم حفاظت از جان غیرنظامیان و جلوگیری از هدف قرار دادن آنها و مخالفت قاطعانه دو کشور با کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از سرزمین‌های‌شان تاکید کردند.

السیسی در این دیدار خاطرنشان کرد که وخامت اوضاع انسانی در نوار غزه «اقدام فوری جامعه بین‌الملل و اتخاذ گام‌های فوری بشردوستانه و امدادی برای یاری‌رسانی به غیرنظامیان در نوار غزه و کاستن از درد و رنج آنها را می‌طلبد.»

رئیس جمهوری مصر، همچنین با تاکید بر ضرورت برقراری آرامش و ازسرگیری آتش‌بس در غزه، مخالفت شدید قاهره با اعمال مجازات جمعی علیه مردم بی‌گناه که در مغایرت با تعهدات بین‌المللی در چارچوب قانون بین‌الملل انسانی است را ابراز کرد.

بر اساس این بیانیه، السیسی بر موضع قاطع مصر در قبال حل و فصل مسأله فلسطین از طریق دستیابی به راه‌حلی عادلانه و جامع که تضمین‌کننده حقوق ملت فلسطین و ایجاد کشور مستقل برای آن‌ها در چارچوب مرجع‌های مشروعیت بین‌المللی تاکید کرد.»

پس از آن کاخ سفید، اعلام کرد که هریس با السیسی در مورد ایده واشینگتن درباره طرح‌های پس از جنگ در غزه، از جمله «بازسازی، امنیت و حکومت» گفت‌وگو کرده است.

سخنگوی کاخ سفید در ادامه افزود که هریس تاکید کرده است که تلاش‌ها برای حل و فصل مسأله فلسطین نمی‌تواند به موفقیت برسد «مگر این‌که در چارچوب یک چشم‌انداز سیاسی روشن برای مردم فلسطین و برپایی کشوری به رهبری یک مرجع مؤثر فلسطینی برخوردار از حمایت گسترده جامعه جهانی و کشورهای منطقه انجام شود».

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین تاکید کرد که حماس «امکان مدیریت غزه» را نخواهد داشت، چرا که بر اساس بیانیه کاخ سفید، این موضوع در ارتباط با «امنیت اسرائیل، رفاه مردم فلسطین و امنیت منطقه» قابل دفاع نیست.

در این بیانیه آمده است که هریس همچنین تاکید کرده است که «واشینگتن تحت هیچ شرایطی اجازه کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از غزه یا کرانه باختری، ادامه محاصره یا ترسیم مجدد مرزهای غزه را نخواهد داد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید