«کاپ 28»؛ امارات و سعودی «منشور کاهش گازهای گلخانه‌ای بخش نفت و گاز» را امضا کردند

50 شرکت نفت و گاز که بیش از 40 درصد تولید نفت جهان را نمایندگی می‌کنند، این منشور را امضا کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ریاست اجلاس آب و هوایی «کاپ 28» و پادشاهی عربی سعودی، منشور کاهش گازهای گلخانه‌ای دو بخش نفت و گاز را که منشوری جهانی با هدف تسریع و افزایش اقدامات اقلیمی در بخش‌های صنعتی است، کلید زدند.

این منشور تا روز شنبه 11 آذر، توسط 50 شرکت که بیش از 40 درصد از تولید جهانی نفت را نمایندگی می‌کنند، امضا شد که شرکت‌های ملی نفت، بیش از 60 درصد از آنها را تشکیل می‌دهند.

این تعداد بیشترین شمار شرکت‌های ملی نفت است که نسبت به ابتکار عمل برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای متعهد می‌شوند.

دکتر سلطان احمد الجابر، وزیر صنعت و فناوری پیشرفته امارات متحده عربی، رئیس کنفرانس «کاپ 28»، با استقبال از راه‌اندازی این منشور، آن را اولین گام مهم و یک ابتکار پیشگام در پیوستن تعداد زیادی از شرکت‌های ملی نفت برای اولین بار به طرح بی‌طرفی اقلیمی 2050 توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری امارات «وام»، الجابر بر لزوم توسعه همه شرکت‌های این بخش و افزایش تلاش‌ها به منظور جلوگیری از بالارفتن حرارت کره زمین به میزان 1.5 درجه سانتیگراد و تعیین اهداف بلندپروازانه‌تر برای رسیدن به بی‌طرفی کربن و کاهش گازهای گلخانه‌ای تاکید ورزید.

شرکت‌هایی که به منشور می‌پیوندند، توافق کردند که به عمل مطابق عملکرد جهانی مورد استفاده در این بخش، برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای ادامه داده و شماری از تدابیر کلیدی، شامل سرمایه‌گذاری در سیستم انرژی آینده، از جمله منابع انرژی تجدیدپذیر و سوخت‌های کم کربن را اجرایی کنند.

منشور«جی‌دی‌ای»، یک اقدام اساسی مبتنی بر برنامه «شتاب‌دهنده جهانی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای» است که شنبه در جریان اجلاس «کاپ 28» کلید خورد و بر 3 محور اصلی استوارشده که عبارتند از: تسریع ساخت سامانه‌های انرژی آینده و توسعه دامنه استفاده از آنها، کاهش همزمان گازهای گلخانه‌ای ناشی از سیستم‌های کنونی و حمایت از اقدامات در راستای کاهش فوری این گازها از طریق کاهش گاز متان و گازهای گلخانه‌ای غیر از دی اکسید کربن.

الجابر همچنین با تاکید بر اشتیاق ریاست «کاپ 28» جهت ارائه برنامه عملیاتی روشن برای بخش نفت و گاز در راستای رسیدن به اهداف اقلیمی مورد نظر، خاطرنشان کرد که کشورهای امضا کننده این منشور نسبت به اجرای مجموعه اقدامات لازم برای دستیابی به بی‌طرفی کربن تا سال 2050 یا حتی پیش از این تاریخ، متعهد هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید