توصیه وزیر دفاع آمریکا به اسرائیل: حفاظت از غیرنظامیان ضرورتی استراتژیک است

لوید آستین: اگر غیرنظامیان را به دامان دشمن سوق دهید، پیروزی تاکتیکی را بدل به شکستی استراتژیک خواهید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در چارچوب تلاش‌ها و فشارهای اخیر دولت آمریکا به منظور سوق‌دادن اسرائیل به کاهش خسارات در میان غیرنظامیان در نوار غزه، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا توصیه‌هایی به اسرائیل را مطرح کرد.

آستین در جریان مجمع سالانه دفاع ملی ریگان در «سیمی ولی» کالیفرنیا، تجربیات پیشین خود در عراق و نقشش در فرماندهی ائتلاف بین‌المللی علیه گروه «داعش» را یادآور شد.

جنگ شهری

وزیر دفاع آمریکا خاطرنشان کرد که در طول ماه‌های طولانی جنگ در عراق و فرماندهی حملات ائتلاف بین‌المللی برای شکست «داعش»، نکاتی را درباره جنگ شهری، آموخته است.

به گفته آستین، در جریان آن حملات، ائتلاف، کریدورهای بشردوستانه را برای غیرنظامیان گشود تا از آنها برای تخلیه غیرنظامیان حتی در گرماگرم نبردهای سخت و سنگین، استفاده کند.

رسانه‌های آمریکایی آوردند که آستین، وضعیت عوامل حماس را با اعضای داعش مقایسه کرد که به گفته او، «عمیقاً در مناطق شهری ریشه دوانده و رخنه کرده بودند.»

«شکست راهبردی»

او تاکید کرد که سوق‌دادن رهبران اسرائیل به محافظت از غیرنظامیان، صرفا یک «مسئولیت اخلاقی» نیست بلکه ضرورتی استراتژیک نیز به‌شمار می‌آید.

وزیر دفاع آمریکا گفت: «پیروزی در جنگ شهری جز با محافظت از غیرنظامیان، امکان‌پذیر نیست. اگر آنها را به دامان دشمن سوق دهید، پیروزی تاکتیکی را بدل به شکستی استراتژیک خواهید کرد.»

مقامات دولت بایدن، چندروزی است که به فشار بر اسرائیل برای انجام حملات دقیق علیه فرماندهان و مسلحان حماس و جلوگیری از وقوع مرگ و میر بیشتر در میان غیرنظامیان غزه، به ویژه با فروپاشی وقفه یک هفته‌ای و از سرگیری عملیات نظامی اسرائیل که در جنوب غزه متمرکز شده است، ادامه‌ می‌دهند.

این تلاش‌ها در پی انتقاد فزاینده‌ از دولت بایدن است که از زمان اغاز جنگ غزه ضمن حمایت مطلق از اسرائیل، بر «حق دفاع از خود» تل‌آویو تاکید کرده و حتی پس از افزایش شمار کشته‌های غیرنظامی در میان فلسطینیان به 15 هزار نفر شامل بیش از 5 هزار کودک، همچنان بر این موضع پافشاری می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید