آوارگان فلسطینی: مکان امنی در نوار غزه وجود ندارد

بسیاری از کشورهای عربی و ناظران نسبت به تکرار روند کوچ اجباری فلسطینیان نگران هستند که یادآور حوادث دوران «نکبت» سال 1948 است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هزاران فلسطینی طی دو ماه گذشته از شمال نوار غزه به جنوب آن آواره شده و خانه‌های ویران‌شده خود را ترک کرده و به همراه فرزندانشان از بمباران‌های اسرائیل فرار کردند.

با این حال، اسرائیل، که پیشتر نیز آنها را به جنوب رانده بود، یکشنبه 12 آذر، کمپین ترغیب آنها به مهاجرت بیشتر را آغاز کرد و آنها را از خان‌یونس به رفح، در نزدیکی مرزهای مصر، سوق داد.

به گزارش خبرگزاری «العالم‌ العربی»، یکی از فلسطینیان آواره اهل خان‌یونس در جنوب نوار غزه تأکید کرد: «نیروهای اسرائیلی، خانه‌های هزاران نفر را در شمال بمباران کردند و آنها را به جنوب راندند.»

او گفت: «آنها خانه‌های ما را بمباران کردند و گفتند بروید. ما به این فرض که در اینجا امنیت حاکم است به اینجا آمدیم اما گفتند تمامی شهر حمد منهدم خواهد شد..اکنون کجا برویم؟»

این فلسطینی آواره افزود: «تو بگو کجا برویم، قبل از این که به اینجا بیائیم، با بمباران مواجه شدیم. از بمباران و ویرانی بیرون آمدیم و اینجا آمدیم که ویرانی بزرگتر و بیشتر از غزه است.»

ما را بکشید و راحتمان کنید

او گفت: «کجا برویم؟ رفح؟ وضعیت در رفح هم همین است. خود را به دست مرگ بسپاریم؟ همینجا ما را بکشید و خلاصمان کنید.»

یک زن فلسطینی آواره نیر با این بیان که هیچ مکان ایمن وجود ندارد، گفت: «از غزه آواره شده و به شهر حمد در خان‌یونس آمدیم. مکان ایمن وجود ندارد. بمباران ما را تعقیب می‌کند. نمی‌توانیم مطمئن باشیم که اگر به رفح برویم درامان خواهیم بود»

بمباران شهر حمد

بر اساس گزارش‌ها،جنگنده‌های اسرائیل، یک برج مسکونی در شهر حمد را منهدم و یک مجتمع مسکونی را نیر به شکل کامل درهم کوبیدند به طوریکه برخی از اهالی با اندک اثاثیه خود در خیابان بسر می‌برند و صدها هزار فلسطینی که طبق دستورات اسرائیل راهی جنوب شدند نیز در چنین اوضاعی بسر می‌برند.

همزمان بسیاری از کشورهای عربی و ناظران نسبت به تکرار روند کوچ اجباری فلسطینیان نگران هستند که یادآور حوادث دوران «نکبت» سال 1948 است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید