کاخ سفید: بایدن به تلاش برای آزادی گروگان‌ها و تمدید آتش‌بس در غزه ادامه خواهد داد

جان کربی: به همکاری با اسرائیل، مصر و قطر در تلاش برای تمدید وقفه بشردوستانه در غزه ادامه می‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با از سرگیری مجدد عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه، آمریکا تاکید کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده به تلاش‌های خود برای تمدید وقفه بشردوستانه در این باریکه و آزادی گروگان‌ها ادامه خواهد داد.

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید، جمعه 10 آذر، تاکید کرد که به‌رغم ازسرگیری عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه، واشینگتن به تلاش خود برای تمدید آتش‌بس بشردوستانه در این باریکه و پیگیری آزادی گروگان‌ها ادامه می‌دهد.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، افزود: «ما به همکاری با اسرائیل، مصر و قطر در تلاش برای تمدید وقفه بشردوستانه در غزه ادامه می‌دهیم.»

کربی با اشاره به این‌که عدم ارائه لیست اسرا از سوی حماس دلیل عدم تمدید آتش‌بس در غزه بوده است، ضمن مسئول دانستن حماس در ارتباط با ازسرگیری جنگ، خاطرنشان کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به تلاش‌های خود برای آزادی گروگان‌ها و تمدید مدت وقفه بشردوستانه در غزه ادامه خواهد داد.

اسرائیل، جمعه 10 آذر، حملات خود به نوار غزه را پس از پایان وقفه بشردوستانه که شاهد تبادل اسرا طی هفت روز بود، از سر گرفت.

این توافق برای وقفه بشردوستانه و تبادل اسرا میان اسرائیل و حماس، به‌رغم فشارهای بین‌المللی برای حفظ آتش‌بس تا زمان ممکن، پس از یک هفته و تمدیدهای متعدد به پایان رسید.
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، از تل‌آویو بر لزوم پایبندی اسرائیل به قوانین جنگ تاکید کرد.

وزیر خارجه آمریکا، شامگاه پنج‌شنبه گفت: «اسرائیل باید گام‌های مؤثرتری برای حفظ جان غیرنظامیان در غزه بردارد، از جمله مشخص کردن مناطق و مکان‌هایی که غیرنظامیان می‌توانند در آن امن باشند.»

وزیر خارجه آمریکا، پنج‌شنبه، طی سفر به اسرائیل به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور گفت که تل‌آویو باید قبل از ازسرگیری عملیات خود در جنوب نوار غزه، تدابیر حفاظتی را برای غیرنظامیان فراهم کند. وی افزود که دولت اسرائیل بر ضرورت این مسأله واقف است.

شایان ذکر است که طی هفته‌ها، بمباران و عملیات زمینی اسرائیل در نوار غزه، بیش از سه چهارم جمعیت 2.3 میلیونی غزه را آواره و یک بحران انسانی بزرگ فاجع‌باری را ایجاد کرده است.

به گفته وزارت بهداشت غزه، در طی حمله اسرائیل به نوار غزه از آغاز جنگ تاکنون بیش از 16000 فلسطینی کشته شدند که نزدیک به نیمی از آنها کودک و زن بودند.

حملات شدید و گسترده اسرائیل به باریکه تحت محاصره کامل غزه، علاوه بر نابودی زیرساخت‌ها همچنین باعث زخمی شدن بیش از 33 هزار نفر، مفقود شدن چندین هزار نفر دیگر زیر آوارها و ویرانی دهها هزار ساختمان مسکونی شده است.

از سویی در حمله غافلگیرانه حماس به اسرائیل در 7 اکتبر که که منجر به آغاز جنگ میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی شد، حدود 1200 اسرائیلی کشته و نزدیک به 240 نفر دیگر به گروگان گرفته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید