ادامه تلاش‌های مصر، قطر و آمریکا برای بازگشت به آتش‌بس در غزه

این کشورها حداکثر تلاش خود را برای بازگشت به آتش بس در اسرع وقت انجام داده تا رساندن کمک‌های بشردوستانه به غزه ادامه یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به رغم ادامه حملات هوایی و زمینی و دریایی اسرائیل از روز جمعه که آتش‌بس هفت‌روزه در غزه را در هم شکست کشورهای مصر ، قطر و ایالات متحده آمریکا همچنان برای بازگشت سریع به آتش‌بس میان حماس و اسرائیل تلاش می‌کنند.

ضیا رشوان، رئیس سرویس اطلاع رسانی دولت مصر ، در بیانیه‌ای عصر جمعه گفت که مصر در حال حاضر با شرکا تلاش می‌کند تا در سریعترین زمان ممکن آتش‌بس بازگردد و برای دوره‌های دیگری گسترش یابد تا به اوضاع انسانی بغرنج ناشی از فاجعه غزه با کمک‌های امدادی و بشردوستانه رسیدگی شود.

قبل از آن، شیخ محمد بن عبدالرحمان آل‌ثانی، وزیر امور خارجه قطر نیز جمعه با بیان اینکه کشورش متعهد است با شرکای خود تلاش کند تا آرامش به نوار غزه بازگردد، گفت: «ادامه بمباران نوار غزه پس از پایان آتش‌بس به تلاش‌های میانجی‌گری ضربه زده و فاجعه انسانی را در غزه تشدید می‌کند.»

هم‌زمان، جان کربی هماهنگ‌کننده ارتباطات استراتژیک در شورای امنیت ملی کاخ سفید در اظهارتی گفت که ایالات متحده با مقامات اسرائیل، مصر و قطر همکاری می کند تا وقفه بشردوستانه در نوار غزه از سر گرفته شود.

کربی روز جمعه به خبرنگاران گفت: «من خوشحالم که ما همچنان در تلاش‌ها برای از سرگیری آتش‌بس بشردوستانه در غزه، با اسرائیل، مصر و قطر همکاری می‌کنیم.»

این در حالی است که اسرائیل پس از پایان آتش‌بس موقت در غزه که حماس را به نقض آن متهم کرد حملاتش را از سر گرفت . در طرف مقابل نیز حماس اسرائیل را مقصر دانست و گفت كه تل‌آویو از قبول پیشنهاد آزادی گروگان های بیشتر امتناع كرده است.

تا کنون در مجموع 83 گروگان اسرائیلی از جمله اتباع دوگانه در هنگام آتش بس آزاد شدند. 24 گروگان دیگر (23 تایلندی و یک فیلیپینی) نیز توسط حماس تحویل داده شدند. اسرائیل می گوید حدود 125 گروگان مرد هنوز در غزه نگهداری می‌شوند.

از سوی دیگر ، بیش از 240 فلسطینی که تاکنون آزاد شدند که اکثر آنها نوجوانانی بودند که به اتهام پرتاب سنگ و بطری‌های کوکتل مولوتوف در هنگام رویارویی با نیروهای اسرائیلی بازداشت شده بودند.

طی چندین هفته از بمباران‌های متوالی اسرائیل و حملات زمینی به غزه که به کوچاندن بیش از سه چهارم جمعیت 2.3 میلیون نفری این باریکه منجر شد، طبق گفته وزارت بهداشت فلسطین، نزدیک به 16000 شهروند کشته شدند که تقریباً دو سوم آنان زنان و کودکان بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید