نیویورک تایمز: اسرائیل یک سال پیش از نقشه حمله حماس اطلاع داشت اما جدی نگرفت

این روزنامه همچنان نوشت که مقامات اسرائیلی به این نتیجه رسیدند که اگر ارتش اطلاعات این سند را جدی می‌گرفت «در جلوگیری یا شاید کاهش خسارات ناشی از حمله حماس موفق می‌شد.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز»، جمعه 10 آذر، نوشت که اسرائیل از نقشه حماس برای حمله به شهرها، شهرک‌ها و اردوگاه‌های اسرائیلی مجاور نوار غزه در هفتم اکتبر گذشته آگاه بود اما مقامات اسرائیلی اطلاعات ارائه شده به آنها را نپذیرفته و آن را «جاه‌طلبانه» توصیف کردند و سپس نادیده گرفتند.

این روزنامه در گزارشی مفصل نوشته است که مقامات اسرائیلی یک سال قبل از وقوع حمله 7 اکتبر خبر داشتند.

نیویورک تایمز با اشاره به اینکه به اسنادی دست یافته که نشان‌دهنده آگاهی مقامات اسرائیلی از حمله حماس است نوشت که در این اسناد و ایمیل‌ها مقامات تل‌آویو از این حمله به عنوان حمله «دیوار اریحا» نام برده‌اند.

به نوشته این روزنامه، در این سند 40 صفحه‌ای دقیقاً زمان حمله و میزان خساراتی که رخ خواهد داد، مشخص شده است.

این روزنامه خاطرنشان کرد که در این سند تاریخ دقیق برای عملیات حماس مشخص نشده است، اما آن را «حمله‌ای سیستماتیک برای تسخیر مواضع اطراف نوار غزه و کنترل شهرهای محوری اسرائیل از جمله مقر لشکر مسئول بر نوار غزه» یاد شده است، به گفته نیویورک تایمز حماس نقشه حمله 7 اکتبر را با دقت اجرا کرده است.

در این گزارش آمده است، سندی که اسرائیل درباره حمله حماس به دست آورده بود به طور گسترده در میان ارتش و نیروهای اطلاعات منتشر شده، اما مشخص نیست که آیا بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل یا رهبران سیاسی ارشد این کشور از آن اطلاع داشتند.

این روزنامه همچنان نوشت که مقامات اسرائیلی به این نتیجه رسیدند که اگر ارتش اطلاعات این سند را جدی می‌گرفت «در جلوگیری یا شاید کاهش خسارات ناشی از حمله حماس موفق می‌شد.»

این سند به طور دقیق‌تر از حملات پیاپی موشکی و پهپادی که دوربین‌های امنیتی و سیستم‌های دفاعی خودکار اسرائیل را منهدم کرد و زمینه را برای ورود مسلحان حماس با چتر، ماشین‌ و پیاده به خاک اسرائیل را مهیا کرد، توضیح می‌دهد.

با این حال، یک سند داخلی ارتش اسرائیل که به دست نیویورک تایمز رسیده است نشان می‌دهد که برای نیروهای اسرائیلی امکان تشیخص موافقت کامل رهبران حماس با این نقشه و چگونگی اجرای آن وجود نداشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید