اسرائیل سفیر خود در مادرید را فراخواند و سفیر اسپانیا در تل‌آویو را احضار کرد

پدرو سانچز اخیرا در اشاره به آمار بسیار زیاد کشته‌شدگان غیرنظامی در نوار غزه درباره پایبندی اسرائیل به قانون بین‌المللی انسانی ابراز تردید کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه اسرائیل، پنج‌شنبه 9 آذر ضمن فراخواندن سفیر خود از مادرید، سفیر اسپانیا در تل‌‌آویو را نیز در اعتراض به اظهارات نخست‌وزیر اسپانیا احضار کرد.

ایلی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل، پنج‌شنبه اعلام کرد که اسرائیل در اعتراض به اظهارات اخیرا پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا در رابطه با غزه، سفیر خود در مادرید را برای رایزنی فراخوانده است.

وزیر خارجه اسرائیل، در پلتفرم «ایکس» (توئیتر سابق) نوشت: «پس از اظهارات ننگین نخست‌وزیر اسپانیا که اتهامات بی‌اساس خود را تکرار کرد، با سفیر اسرائیل در اسپانیا تماس گرفتم و از او خواستم برای رایزنی به تل‌آویو بازگردد».

تردیدهای جدی

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا اخیرا در اشاره به آمار بسیار زیاد کشته‌شدگان غیرنظامی در نوار غزه درباره پایبندی اسرائیل به قانون بین‌المللی انسانی ابراز تردید کرده بود

سانچز گفته بود که درباره پایبندی اسرائیل به قوانین بین‌المللی انسانی در جنگ «تردیدهایی جدی» وجود دارد.

در تازه‌ترین اقدام اسرائیل پنج‌شنبه سفیر اسپانیا در تل‌آویو را احضار و مراتب اعتراض شدید خود به اظهارات سانچز را به وی ابلاغ کرد.

پیش‌تر دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرده بود:«نخست‌وزیر به ایلی کوهن، وزیر امور خارجه دستور داد تا سفیر اسپانیا در تل‌آویو را پس از اظهارات شرم‌آور سانچز احضار کند.»

موضوع انسانی

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا، با توجه به آمار بسیار بالای غیرنظامیان کشته شده در باریکه تحت محاصره غزه، گفته بود: «آن‌چه اسرائیل در غزه انجام می‌دهد غیرقابل قبول است و احترام این رژیم به قوانین بین‌المللی انسانی را زیر سوال می‌برد».

در همین راستا، خبرگزاری «رویترز» اعلام کرد که نخست‌وزیر اسپانیا، پنج‌شنبه 9 آذر، در گفت‌و‌گو با شبکه دولتی «تی وی ای» اسپانیا افزود: «ویدیوهایی که مشاهده می‌کنیم و کشتار فزاینده کودکان باعث می‌شود که من به شدت نسبت به پایبندی [اسرائیل] به قوانین بین‌المللی انسانی، ابراز تردید کنم.»

او همچنین تاکید کرد که «کشتار بی‌رویه غیرنظامیان بی‌گناه در غزه، از جمله هزاران کودک، کاملا غیرقابل قبول است.»

نخست‌وزیر اسپانیا، یکشنبه گذشته، از مواضع خود در مورد بمباران نوار غزه توسط اسرائیل که خشم تل‌آویو را برانگیخته است، دفاع و تاکید کرد که این «یک موضوع سیاسی نیست بلکه یک موضوع انسانی» است.

شایان ذکر است سانچز، روز جمعه در جریان بازدید از گذرگاه رفح از سمت مصر که به نوار غزه منتهی می‌شود، با همراهی الکساندر دی کرو، نخست‌وزیر بلژیک، اعلام کرد که «کشتار بی‌رویه غیرنظامیان بی‌گناه [در نوار غزه] کاملا غیرقابل قبول است.»

نخست‌وزیران دو کشور اسپانیا و بلژیک، خواستار آتش‌بس دائمی در نوار غزه شدند. نخست وزیر بلژیک نیز تخریب گسترده زیرساخت‌ها و مناطق مسکونی در غزه را محکوم و آن را «غیر قابل قبول» توصیف کرد.

اتهام به حمایت از تروریسم

در پاسخ به این موضع‌گیری دو کشور اروپایی، ایلی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل، روز جمعه، سفرای اسپانیا و بلژیک را در یک اعتراض رسمی احضار و کشورهای متبوع آنها را به «حمایت از تروریسم» متهم کرد.

سانچز نیز روز یکشنبه در جریان نشست حزب سوسیالیست در مادرید به این اتهامات پاسخ داد و گفت: «محکوم کردن حملات ننگین گروه تروریستی مانند حماس و در عین حال محکوم کردن کشتار بی‌رویه فلسطینی‌ها در غزه، موضوعی سیاسی یا ایدئولوژیک نیست بلکه یک مسأله انسانی است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید