آغاز دوباره درگیری‌ها در غزه؛ آتش‌بس تمدید نشد

«وال استریت ژورنال» قبل از پایان وقفه از توافق میان اسرائیل و حماس برای تمدید وقفه برای هشتمین روز خبر داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نخست‌وزیری اسرائیل، جمعه 10 آذر با اشاره به این که حماس، آتش‌بس موقت در نوار غزه را نقض کرده است، از ازسرگیری عملیات نظامی نیروهای اسرائیلی در نوار غزه پس از وقفه 7 روزه خبر داد.

سخنگوی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تاکید کرد که دولت این کشور نسبت به تحقق اهداف جنگ و آزادسازی اسرا و نابودی حماس، متعهد است.

رادیو ارتش اسرائیل با اعلام خبر ازسرگیری کامل درگیری‌ها در غزه، گفت: «در حال حاضر هیچ مذاکره‌ای در مورد اسرا وجود ندارد.»

با پایان هفتمین روز وقفه بشردوستانه در نوار غزه، وزارت کشور غزه اعلام کرد که جنگنده‌های اسرائیل، بمباران چندین منطقه در نوار را آغاز کرده و شمال غرب نوار غزه، زیر آتش قرار دارد.

مرکز رسانه‌ای فلسطین نیز تاکید کرد که پروازهای شناسایی اسرائیلی در ارتفاع پائین در مناطق مختلف نوار غزه انجام می‌شوند.

در بیانیه ارتش اسرائیل آمده است که حماس، وقفه را نقض کرد و به سمت خاک اسرائیل آتش گشود.

گزارش «وال استریت ژورنال»

از سویی روزنامه «وال استریت ژورنال» ساعاتی پیش به نقل از مقامات مصری گزارش داد که اسرائیل و حماس برای تمدید وقفه برای هشتمین روز، به توافق رسیدند.

بر اساس این گزارش، وقفه جدید متضمن آزادی شمار بیشتری از گروگان‌ها در ازای زندانیان فلسطینی خواهد بود ولی تا این لحظه اظهار نظری در این خصوص از سوی اسرائیل یا حماس انجام نگرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل

به گفته لینور بن دور، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل به خبرگزاری « العالم العربی»، تا زمانی که بازگشت اسرا از غزه تضمین شود، اسرائیل به وقفه پایبند خواهد ماند و آماده تمدید طبق فرمول آزادی شماری از گروگان‌های در ازای یک روز تمدید است.

او افزود: «در عین حال برای ازسرگیری عملیات نظامی علیه تروریسم در غزه به محض پایان آتش‌بس یا وقفه بشردوستانه، آمادگی داریم و اسرائیل از تمامی تلا‌ش‌ها برای بازگردادن همه گروگان‌ها فروگذار نخواهد کرد.»

بن دور خاطرنشان کرد: «وقفه ادامه خواهد یافت ولی اگر تشخیص دهیم که به بن‌بست رسیده یا حماس با آزادی شمار بیشتری از گروگان‌ها موافقت نمی‌کند، اعمال فشار نظامی بر آن‌ها را از سر خواهعیم گرفت.»

سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل تاکید کرد که هنوز 159 گروگان در غزه هستند و اقدامات نظامی، دیپلماتیک و سیاسی برای بازگرداندن آنها ادامه خواهد داشت.

عملیات حماس در شهر قدس

این در حالی است که محمود المرداوی، از فرماندهان حماس به «العالم‌ العربی» گفت که حمله روز گذشته دو جوان فلسطینی در شهر قدس که حماس مسئولیت آن را پس از کشته‌شدن چهار اسرائیلی برعهده گرفت، هیچ تاثیری بر امکان تمدید آتش‌بس موقت بین دو طرف در نوار غزه ندارد.

المرداوی افزود: «آتش‌بس موقت در غزه، ربطی به آنچه در کرانه باختری و قدس در حال وقوع است، ندارد. او این حوادث را «منازعه باز و مرتبط با حقوق ملی فلسطین» توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید