کنفرانس تغییرات اقلیمی «کاپ 28» امروز در دبی آغاز می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امارات متحده عربی از روز پنج‌شنبه، میزبان کنفرانس اعضای کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوایی «کاپ 28» خواهد بود که قرار است کشورها را به سرعت بخشیدن به سوی گذار به انرژی پاک سوق دهد.

این کنفرانس در محل برگزاری نمایشگاه بین‌المللی «اکسپو 2020» در دبی، طی دو هفته به قلب تپنده دیپلماسی اقلیمی تبدیل خواهد شد.

امارات متحده عربی و سازمان ملل متحد امیدوارند کنفرانسی تاریخی مشابه کنفرانس پاریس در سال 2015 برگزار کنند، که کشورها متعهد شدند تا گرمایش آب و هوا به کمتر از دو درجه در مقایسه با سطح دما در دور قبل از انقلاب صنعتی را محدود کنند.

سایمون استیل، دبیر اجرایی کنوانسیون سازمان ملل، در مورد تغییرات آب و هوایی روز چهارشنبه گفت: «این مهم‌ترین کاپ از زمان کنفرانس پاریس است. او افزود: «ما امروز گام‌های کوچکی برمی‌داریم در حالی امیدوارم در آینده گام‌های بزرگتری در این راستا برداشته شود.»

پس از قطر در سال 2012، این دومین بار است که یک کشور خلیجی میزبانی کنفرانس اقلیمی می‌شود. عموما کنفرانس‌های اقلیمی سازمان ملل، هر سال در یک قاره برگزار می‌شود. دو سال پیش کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه به میزبانی امارات برای این کنفرانس رای دادند.

به بیش از 97000 نفر (هیئت‌ها، رسانه‌ها و ...) اعتبار اعطا شد. به گفته برگزارکنندگان این کنفرانس، انتظار می‌رود حدود 180 رئیس دولت تا پایان کنفرانس یعنی 12 دسامبر، شرکت کنند.

پاپ فرانسیس به دلیل سرماخوردگی در این کنفرانس شرکت نخواهد کرد. اما بیش از 140 رهبر جهان در روزهای جمعه و شنبه پس از افتتاحیه در روز پنج شنبه بین‌المللی «اکسپو 2020» دبی، برای ایراد سخنرانی کوتاه روی صحنه خواهند.

روز جمعه، پادشاه چارلز سوم در ابتدای «اجلاس سران رهبران» به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت، در حالی که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، که کشورهایشان عامل 40% انتشار گازهای گلخانه‌ای هستند، در این کنفرانس شرکت غایب خواهند بود.

روز چهارشنبه، پس از انتقادهایی از بایدن به دلیل عدم شرکت در این کنفرانس، کاخ سفید اعلام کرد، کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری در «کاپ 28» شرکت خواهد کرد.

جان کری، نماینده آمریکا در امور اقلیم، روز چهارشنبه گفت: «بدون اقدام چین و آمریکا برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، پیروز نخواهیم شد.»

وی در پاسخ به سوالی که آیا «کاپ 28» شانس موفقیت دارد، گفت: «ما درخت را از روی میوه قضاوت می کنیم.»

شهروندان اماراتی خود را برای اولین روزهای کنفرانس با انبوهی از تعهدات داوطلبانه اقلیمی، سه برابر کردن منابع انرژی تجدیدپذیر تا سال 2030 و افزایش کمک های مالی از کشورهای ثروتمند به کشورهای آسیب پذیرتر در برابر تغییرات آب و هوایی، آماده می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید