وزارت خارجه قطر: تلاش‌ برای دستیابی به آتش‌بس دائمی در غزه ادامه دارد

دقایقی قبل از پایان وقفه موقت در غزه، آتش‌بس مجددا تمدید شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه قطر در بیانیه‌ای اعلام کرد که حماس و اسرائیل آتش‌بس را برای یک روز دیگر تمدید کردند.

این وزارتخانه، پنج‌شنبه 9 آذر، به نقل از ماجد انصاری، سخنگوی رسمی وزارت خارجه تاکید کرد که تلاش‌ها برای دستیابی به آتش‌بس دائمی در غزه ادامه دارد.

انصاری تاکید کرد که این توافق تحت شرایط قبلی با میانجیگری مشترک قطر، مصر و ایالات آمریکا انجام می‌شود.

دقایقی پیش از پایان آتش‌بس در غزه و تلاش برای تمدید، ارتش اسرائیل اعلام کرد، آتش‌بس با حماس، در سایه تلاش میانجی‌ها برای آزادی گروگان‌ها ادامه خواهد یافت.

مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین هم امروز اعلام کرد که هواپیمای شناسایی اسرائیل بر فراز آسمان خان‌یوس در جنوب غزه در حال پرواز هستند.

افیخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل در حساب رسانه اجتماعی «ایکس» گفت: «با توجه به تلاش‌های میانجی‌گران برای ادامه آزادی گروگان‌ها طبق توافقنامه، آتش‌بس موقت ادامه خواهد داشت.»

حماس همچنین صبح امروز اعلام کرد که با اسرائیل برای تمدید آتش‌بس جاری که شش روز از آن گذشته، یک روز دیگر تمدید شد.

روزنامه «تایمز» اسرائیل نوشت: «دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، امروز از ادامه آتش‌بس با حماس برای هفتمین روز، پس از دریافت لیست ده زن و کودکی که قرار است از غزه آزاد شوند، خبر داد.»

مقامات حماس تایید کردند که آماده‌اند تا همه سربازان اسرائیلی بازداشت شده را با تمامی اسرای فلسطینی در زندان‌های اسرائیل مبادله کنند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در سومین سفر خود به منطقه از 7 اکتبر، وارد اسرائیل شد تا بر تمدید آتش‌بس و رساندن کمک‌های بیشتر به نوار غزه تلاش کند.

از سوی دیگر، وزارت خارجه چین با صدور یک سند موضع و ارائه پیشنهادات در خصوص جنگ اسرائیل و فلسطین گفت، شورای امنیت سازمان ملل باید جدول زمانی و نقشه راه مشخصی را برای اجرای راه حل دو کشور برای یک راه حل عادلانه تعیین کند.

این در حالی است که 30 زن و کودک فلسطینی در مرحله ششم از تبادل زندانیان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی آزاد شده‌اند و این شامل آزادی شماری از فلسطینینان ساکن کرانه باختری و قدس است.

علمیات آزادسازی از زندان «عوفر» غرب رام الله با همراهی کادر صلیب سرخ انجام شد.

8 زندانی آزاد شده به قدس شرقی و 7 زن آزاد شده به اسرائیل منتقل شدند.

گروه‌های فلسطینی تصاویر جدیدی از تحویل ده زندانی اسرائیلی و 4 تایلندی به صلیب سرخ منتشر کردند.

گردان‌های القسام، شاخه نظامی جنبش حماس، اوایل روز چهارشنبه دو زندانی زن روسی را آزاد کرد و خاطرنشان کرد که آزادی در پاسخ به درخواست روسیه صورت گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید