تاکید وزرای خارجه کشورهای جهان در شورای امنیت بر ضرورت توقف دائمی جنگ غزه

محمد اشتیه، نخست‌وزیر فلسطین تشکیل جبهه‌ای بین‌المللی به‌منظور تحقق راه‌حل دو کشوری در چارچوب برنامه زمانی تعیین شده‌ای را خواستار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

تعدادی از وزرای خارجه کشورهای جهان در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد بر اهمیت تبدیل آتش‌بس موقت غزه به توقف دائمی جنگ تاکید کردند.

وانگ یی، وزیر خارجه چین، چهارشنبه 8 آذر، تاکید کرد که این وقفه بشردوستانه در جنگ غزه باید سرآغاز مذاکراتی بر سر برقراری یک آتش‌بس دائمی باشد.

وزیر خارجه چین که ریاست جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد را بر عهده داشت، در مورد مسأله فلسطین گفت:«باید با تدابیر سخت‌گیرانه‌تری از غیرنظامیان محافظت شود و این خط قرمز است.»

وانگ یی، مخالفت خود را با کوچاندن اجباری ساکنان نوار غزه اعلام کرد و افزود: «بر اعتراض خود علیه مجازات دسته‌جمعی و هدف گرفتن ساکنان غزه تاکید می‌کنیم و با کوچاندن اجباری آنها از این باریکه مخالفیم.»

آتش‌بس بشردوستانه دائم

در همین راستا، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، چهارشنبه 8 آذر، گفت که ساکنان نوار غزه با وجود امیدواری به آتش‌بس ایجاد شده میان اسرائیل و حماس، در حال تجربه یک «فاجعه انسانی عظیم» هستند و خواهان برقراری «آتش‌بس بشردوستانه واقعی» هستند.

گوترش، به شورای امنیت سازمان ملل گفت: «مذاکرات فشرده‌ای برای تمدید آتش‌بس در غزه در حال انجام است و ما به شدت از این تلاش‌ها استقبال می‌کنیم، اما معتقدیم که به دلایل انسانی به آتش‌بس واقعی نیاز است.»

دبیرکل سازمان ملل متحد، همچنین افزود: «قوانین بین‌المللی، حماس و دیگر جناح‌های فلسطینی را ملزم می‌کند که فوراً همه گروگان‌ها را آزاد کنند.»

فرانسه: آتش‌بس باید دائمی شود

نماینده فرانسه در سازمان ملل متحد نیز به نوبه خود اقدامات خشونت‌آمیز شهرک‌نشینان اسرائیلی علیه غیرنظامیان فلسطینی‌ در کرانه باختری را محکوم کرد.

او همچنین گفت: «وقفه بشردوستانه باید دائمی و منجر به برقراری آتش‌بس پایدار شود».

تهدید وجودی علیه فلسطینی‌ها

ریاض المالکی، نماینده فلسطین در سازمان ملل متحد نیز به نوبه خود خواستار تبدیل آتش‌بس موقت فعلی به توقف دائمی جنگ در غزه شد.

نماینده فلسطین در سازمان ملل، در ادامه گفت که مردم فلسطین در بحبوحه درگیری میان حماس و اسرائیل با «تهدید وجودی» روبرو هستند. وی افزود: «اسرائیل حق دفاع از خود در برابر مردمی که [سرزمین] آنان را اشغال کرده است را ندارد.»

از سویی و همزمان با برگزاری این نشست در شورای امنیت محمد اشتیه، نخست‌وزیر فلسطین شامگاه چهارشنبه تشکیل جبهه‌ای بین‌المللی به‌منظور تحقق راه‌حل دو کشوری در چارچوب برنامه زمانی تعیین شده‌ای را خواستار شد.

لزوم محافظت از غیرنظامیان غزه

در همین راستا، نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز در سخنرانی خود در نشست شورای امنیت درباره اوضاع غزه گفت: «اسرائیل باید از غیرنظامیان غزه محافظت و اجازه وارد کردن کمک‌های بشردوستانه را بدهد».

نماینده ایالات متحده، در ادامه ضمن ابراز نگرانی واشینگتن از احتمال گسترش جنگ غزه گفت آمریکا با گسترش شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری مخالف است.
نماینده آمریکا همچنین گفت: «حمله شهرک‌نشینان به غیرنظامیان در کرانه باختری باید متوقف شود.»

استانداردهای دوگانه

از سویی نماینده روسیه در سازمان ملل متحد به نوبه خود معتقد بود که شورای امنیت همچنان در تعامل با بحران غزه دچار تزلزل شده و سازوکارهای آن در اقدام لازم ناکام مانده است.

او همچنین گفت: «تعامل با استانداردهای دوگانه در جهان به‌طرز هولناکی رواج یافته است»، و تصریح کرد که غرب با فلسطینی‌ها به عنوان شهروندان درجه دوم رفتار می‌کند.

نگرانی اسرائیل از بقای حماس

گلعاد اردان، نماینده اسرائیلی در شورای امنیت نیز به نوبه خود، آتش‌بس موقت در غزه را مهم دانست اما در عین حال تاکید کرد که ادامه آن به معنای بقای حماس است.
نشست شورای امنیت برای بررسی اوضاع غزه در حالی منعقد شد که تلاش‌های میانجی‌‌گران بین‌المللی از جمله مصر، قطر و ایالات متحده، به‌منظور تمدید مجدد آتش‌بس موقت در آخرین روز آن همچنان ادامه دارد.

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل چهارشنبه تایید کرد که ازسرگیری جنگ در نوار غزه پس از بازگرداندن تمامی اسرای اسرائیلی و پایان آتش‌بس اجتناب‌ناپذیر است.

در همین راستا «شبکه 12» اسرائیل شامگاه چهارشنبه اعلام کرد که شورای جنگ اسرائیل امشب برای بررسی احتمال تمدید آتش‌بس موقت برای دو روز اضافه دیگر در نوار غزه، تشکیل جلسه می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید