حماس: تمدید چندروزه وقفه بشردوستانه محتمل است

حمدان به پیش‌شرط «توقف جنگ» اشاره داشت که می‌تواند راه را برای بحث در مورد آزادی سربازان اسیر اسرائیلی باز کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پنجمین روز آتش‌بس موقت در غزه، اسرائیل 30 زندانی فلسطینی (زن و کودک) را در ازای تحویل 10 اسیر اسرائیلی توسط حماس به صلیب سرخ، آزاد کرد.

اسامه حمدان، از رهبران حماس در گفت‌وگو با «العربیه»، خاطرنشان کرد که تمدید چندروزه وقفه بشردوستانه، محتمل است.

به گفته حمدان، روند مذاکرات در دو راستای انسانی و سیاسی جلو می‌رود که راستای نخست، آزادی بیشترین تعداد ممکن از اسرا را شامل می‌شود. بعد سیاسی نیز مربوط به نحوه پایان دادن به تجاوز و برداشتن محاصره از غزه است که در نهایت، می‌تواند به حل و فصل تمامی وضعیت جاری و انعقاد معامله برای ازادی تمامی اسرا بیانجامد.

حمدان درعین حال خاطرنشان کرد که هیچ‌یک از این دو راستا تا این لحظه، متبلور نشده است.

وضعیت نظامیان اسیر

حمدان در مورد آزادی سربازان اسرائیلی اسیر گفت: « با توجه به ادامه رنج مردم فلسطین و تجاوزات اسرائیل، در حال حاضر برای طرح مذاکره در خصوص آزادی سربازان، خیلی زود و بلکه دشوار است.»

با این حال حمدان به پیش‌شرطی اشاره داشت که می‌تواند راه را برای بحث در مورد این موضوع باز کند، و آن «توقف جنگ» است، زیرا در این صورت، فرصت برای صحبت در مورد آزادی سربازان، فراهم خواهد شد.

اسرائیل ضمن تاکید بر عدم امکان بازگشت وضعیت به پیش از 7 اکتبر در رابطه با حاکمیت بر غزه، بارها این موضع را تکرار کرده تا زمانی که حماس سرکوب نشود، جنگ خود را در نوار غزه متوقف نخواهد کرد.

مفادی متفاوت

حمدان افزود: «پیش‌شرط‌ها و مفاد معامله مبادله سربازان اسیر اسرائیلی با مفاد و اصول مذاکرات و وقفه کنونی، کاملا متفاوت خواهد بود.»

او خاطرنشان کرد حماس شماری از سربازان اسرائیلی را در اسارت دارد ولی مشخص‌کردن تعداد آنها بخشی از مذاکرات را تشکیل می‌دهد.

پیش‌شرط قطر

حمدان که اغلب در کنفرانس‌های مطبوعاتی حماس در لبنان، تحولات وضعیت نوار غزه و مسیر وقفه و تبادل اسرا را توضیح می‌دهد، افزود، در مورد آنچه که چند روز پیش به نقل از منابع غربی درخصوص پیش‌شرط‌های قطر برای ادامه میانجی‌گری مطرح شد، اطلاعاتی ندارد.

به گفته منابع آگاه، دوحه خواستار تعهد تل‌آویو در مورد عدم اقدام موساد علیه فرماندهان حماس در داخل یا خارج از امارت به عنوان پیش‌شرط اساسی برای ادامه میانجی‌گری خود شده است.

حمدان افزود: « در ابتدای مذاکرات ما پیشنهاد آزادی اسرای مسن اسرائیلی در ازای اسرای فلسطینی مسن را مطرح کردیم ولی طرف اسرائیلی، این پیشنهاد را نپذیرفت و به همین دلیل بود که روند مبادله به زنان و کودکان محدود شد.»

به گفته این مقام حماس، در توافق آتش‌بس اخیر، 60 فلسطینی در ازای 20 اسرائیلی، آزاد شدند و این تعداد ممکن است تا پایان وقفه در شامگاه امروز، از سوی دو طرف افزایش یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید