هشدار «گروه 7» به حوثی‌ها: تهدید حمل و نقل دریایی را فورا متوقف کنید

ساحل یمن در تنگه باب‌المندب، یکی از پرترددترین آبراه‌های جهان به شمار می‌آید زیرا نزدیک به یک پنجم نفت مصرفی جهان از آن عبور می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از اقدام حوثی‌ها در ربودن یک کشتی باری تجاری و تلاش برای هدف قراردادن یک ناوشکن آمریکایی، وزرای خارجه کشورهای «گروه 7 » از حوثی‌های یمن خواستند تا تهدید علیه حمل‌ونقل دریایی را «فورا متوقف» و خدمه کشتی باری توقیف شده در دریای سرخ در 10 روز پیش را آزاد کنند.

وزرای خارجه «گروه هفت»، چهارشنبه 8 آذر در بیانیه‌ای گفتند: «از همه طرف‌ها می‌خواهیم که اعمال قانونی حقوق و آزادی‌های دریانوردی همه کشتی‌ها را با تهدیدات یا موانع مواجه نکنند.»

در این بیانیه، مشخصا از حوثی‌ها خواسته شد، فورا حملات خود به غیرنظامیان و تهدید علیه خطوط کشتیرانی بین‌المللی و کشتی‌های تجاری را متوقف و کشتی «گلکسی لیدر» و خدمه آن را که به شکل غیرقانونی در 19 نوامبر در آب‌های بین‌المللی توقیف شد، آزاد کنند.

شبه‌نظامیان حوثی این کشتی تجاری را با 25 خدمه آن در حمله‌ای با ادعای «پاسخ به جنگ اسرائیل و حماس در نوار غزه»، توقیف کردند.

عملیات ربایش کشتی «گلکسی لیدر» متعلق به یک تاجر اسرائیلی زمانی رخ داد که این کشتی از ترکیه به سمت هند در حرکت بود و ارتباط با آن قطع شده بود.

این کشتی که با پرچم باهاما در تردد بود، توسط یک شرکت ژاپنی اداره می‌شود که در مالکیت یک شرکت بریتانیایی متعلق به ابراهام رامی اونگار، تاجر اسرائیلی است.

شلیک دو موشک بالستیک

فرماندهی مرکزی آمریکا نیز دو روز پیش اعلام کرد که دو فروند موشک بالستیک از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن به سمت ناوشکن «میسون» و کشتی تجاری «ام وی سنترال پارک» پرتاب شد، اما موشک‌ها در خلیج عدن، در فاصله ده مایل دریایی از محل دو کشتی، سقوط کردند.

سازمان عملیات تجارت دریایی نیروی دریایی بریتانیا، یکشنبه گذشته فاش کرد که «افراد غیرمجاز» وارد عرشه یک کشتی در جنوب غربی شهر عدن در دریای سرخ شدند.

حوثی‌ها تهدید کرده بودند که کشتی‌های اسرائیلی را در دریای سرخ، شریان استراتژیک واقع بین شمال شرق آفریقا و شبه‌جزیره عرب هدف قرار می‌دهند، اما هفته گذشته، دامنه تهدیدات خود را گسترش دادند به شکلی که تمامی کشتی‌های متعلق به متحدان اسرائیل هنگام عبور تنگه باب المندب را شامل شد.

ساحل یمن در تنگه باب‌المندب، یکی از پرترددترین آبراه‌های جهان به شمار می‌آید زیرا نزدیک به یک پنجم نفت مصرفی جهان از آن عبور می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید