قطر از گفت‌وگوی قریب الوقوع در مورد اسرای «نظامی» اسرائیلی خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ماجد الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر، سه‌شنبه 7 آذر، در یک نشست خبری با اعلام اینکه دوحه بر تمدید آتش‌بس میان حماس و اسرائیل تا بعد از چهارشنبه تمرکز کرده، از وجود مذاکراتی درباره آزادی گروگان‌های نظامی اسرائیلی توسط حماس در آینده نزدیک خبر داد.

به گفته الانصاری تصمیم تمدید آتش‌بس مشروط به اقدام جنبش حماس برای ادامه آزادی 10 گروگان در روز، اتخاذ خواهد شد.

او در این باره افزود که قطر نمی‌تواند تعداد گروگان‌های باقی‌مانده را پس از آزادی 20 گروگانی که حماس چهارشنبه و پنجشنبه آزاد خواهد کرد، تأیید کند.

در همین راستا، خبرنگار «العربیه» گزارش داد که مقامات اطلاعات اسرائیل «موساد» و اطلاعات آمریکا وارد قطر شده‌اند تا درباره موضوع اسرا و آتش‌بس گفت‌وگو کنند.

این تحولات پس از آن رخ داد که جناح‌های فلسطینی از نقش مصر و قطر در توافق اسرا و آتش‌بس موقت قدردانی کردند.

این گروه‌های فلسطینی همچنین از مصر درخواست کردند تا تعداد بیشتری از مجروحانی که نیاز به درمان دارند را انتقال دهد.

جنبش حماس، دوشنبه، توافق با قطر و مصر را برای تمدید آتش‌بس موقت بشردوستانه که از جمعه گذشته آغاز و در روز دوشنبه 6 آذر به پایان رسیده بود، برای دو روز دیگر «با همان شرایط قبلی» تایید کرد.

وقفه بشردوستانه 4 روزه به آزادی 68 اسیر اسرائیلی و کارگرانی از تابعیت‌های دیگر در دست حماس در ازای 150 نفر از زنان و کودکان فلسطینی زندانی در اسرائیل انجامید و در این مدت شمار بیشتری از کامیون‌های حامل کمک‌های انسانی وارد غزه شد.

به گفته منابع آگاه، ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعاتی سیا، سه‌شنبه 7 آذر، وارد دوحه شد تا با دیوید بارنیا، مدیر اطلاعات اسرائیل دیدار و درباره «مرحله بعدی» توافق آتش‌بس در غزه گفت‌وگو کند.

به گفته سه منبع آگاه، نشست‌های محرمانه در دوحه، پایتخت قطر بین ویلیام برنز و رئیس اطلاعات اسرائیل و شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر قطر، با هدف میانجی‌گری در توافق آتش‌بس دائم میان اسرائیل و حماس برگزار خواهد شد.

به گزارش مجله واشینگتن پست، رئیس سازمان سیا، بر تمرکز حماس و اسرائیل برای گسترش دامنه مذاکرات در مورد پرونده اسرا که تاکنون فقط در مورد موضوع زنان و کودکان محدود شده، اما توافق‌نامه میان دو طرف نیز شامل آزادی مردان و سربازان می‌شود، ترغیب کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید