تمدید آتش‌بس در غزه؛ بی‌اطلاعی از سرنوشت گروگان‌های آمریکایی

مقام آمریکایی پیش‌بینی کرد که 8 یا 9 شهروند این کشور در غزه به اسارات گرفته شدند اما دولت آمریکا اطلاعات دقیقی از آنها در اختیار ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از آزادی 68 اسیر اسرائیلی و خارجی برابر 150 اسیر فلسطینی، آتش‌بس غزه برای دو روز دیگر تمدید شد.

توافق برای تمدید این آتش‌بس را گروه حماس، همچنین میانجیگران قطری و مصری روز گذشته اعلام کردند.

در حالی که خبرهایی از آزادی اسرای بیشتری از طرف اسرائیل و حماس طی ساعات آینده مطرح شده است، اما هنوز از سرنوشت گروگان‌های آمریکایی خبری منتشر نشده است.

در همین رابطه، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، شامگاه دوشنبه، 6 آذر در گفت‌وگو‌ با خبرنگاران گفت که واشینگتن اطلاعات دقیقی از گروگان‌های آمریکایی نزد حماس در دست ندارد.

کربی درباره سرنوشت دو زن آمریکایی که قرار بود روز گذشته آزاد شوند، تصریح کرد: «تا پیش از آزادی گروگان‌ها، هیچ اطلاعاتی از آنها در اختیار ما قرار نمی‌گیرد.»

او همچنین ابراز امیدواری کرد که در روزهای آینده آمریکایی‌های به گروگان گرفته‌شده در غزه آزاد شوند.

کربی همچنین پیش‌بینی کرد که 8 یا 9 آمریکایی در غزه به اسارات گرفته شدند اما افزود که دولت آمریکا اطلاعات دقیقی از آنها در اختیار ندارد.

از سویی، یک مقام بلندپایه آمریکایی، امروز سه‌شنبه به شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان» گفت، کاخ سفید بر این باور است که حماس بر اساس ملیت، از آزادی دو شهروند زن آمریکایی ممانعت نکرده است و احتمالا مشکلات دیگری مانع از آزادی آنها شده است.

این مقام که نخواست نامش فاش شود، نگفت که چه عوامل بازدارنده‌ای باعث عدم آزادی این دو آمریکایی شده است.

ماجد الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر روز گذشته در بیانیه‌ای گفت: «اکنون تلاش‌ها برای تمدید وقفه بشردوستانه در نوار غزه برای دو روز دیگر به منظور رساندن کمک‌های بیشتر به این باریکه و آزادی بیشترین تعداد ممکن از گروگان‌ها اسرائیلی و زندانیان فلسطینی انجام شده است».

ضیاء رشوان، رئیس هیئت عمومی اطلاع‌رسانی دولتی مصر هم گفت که مصر و قطر به توافقی برای تمدید آتش‌بس میان اسرائیل و حماس به مدت دو روز دیگر نزدیک شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد که این تمدید دو روزه شامل آزادی 20 گروگان اسرائیلی و 60 زندانی فلسطینی می‌شود.

آتش‌بس چهار روزه

بنا به گفته مقامات سازمان ملل متحد، طی آتش‌بس چهار روزه در غزه که پس از مذاکرات سخت و طولانی انجام شد، تعداد 248 کامیون حامل کمک‌های اولیه وارد غزه شد.

با این حال، عدنان ابوحسنه، سخنگوی آنروا، آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی به خبرگزاری فرانسه گفت که «غزه روزانه به دست‌کم 200 کامیون کمک‌های انسانی نیاز دارد» چرا که «برخی مناطق این باریکه فاقد آب و غذا» هستند.

منیر البرش، مدیر وزارت بهداشت غزه هم تاکید کرد که «از ابتدای آتش‌بس، هیچ گونه سوختی به بیمارستان‌های واقع در شهر غزه و شمال این منطقه وارد نشده است.»

پس از حمله غافلگیرکننده هفتم اکتبر گروه حماس به شهرک‌ها و مراکز نظامی اسرائیل در اطراف غزه، تل‌آویو این منطقه را محاصره کرد و با قطع آب، برق، سوخت و دارو، مانع از ارسال کمک‌های بشردوستانه به این منطقه شد.

بنا به گزارش‌ سازمان ملل، بیش از نیمی از ساختمان‌های غزه در اثر حملات هوایی اسرائیل ویران شدند.

افزون بر آن، اسرائیل 1.7 میلیون فلسطینی از شمار 2.4 میلیون ساکن غزه را به اجبار از شمال این منطقه به جنوب آن کوچ داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید