بلینکن این هفته عازم اسرائیل و کرانه باختری می‌شود

مقام مسئول وزارت خارجه آمریکا: بلینکن می‌کوشد برای تامین ارسال کمک‌های بیشتر به غزه و آزادی تمامی اسرای در دست حماس، اعمال فشار کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا، شامگاه دوشنبه 6 آذر، در بیانیه‌ای اعلام کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه، این هفته در سفر به اسرائیل و کرانه باختری، درباره ادامه تلاش‌ها برای آزادی اسرای در بند و تسریع ورود کمک‌های بشردوستانه برای غیرنظامیان غزه، گفت‌وگو خواهد کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است که بلینکن در سفر خود به اسرائیل و کرانه باختری، لزوم جلوگیری از گسترش درگیری‌ها را نیز مورد گفت‌گو قرار خواهد داد.

بر اساس همین بیانیه، تور بلینکن از 27 نوامبر تا دوم دسامبر، چندین کشور از جمله امارات و بلژیک را شامل خواهد شد.

چندین خبرگزاری بین‌المللی به نقل از یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا به شرط عدم افشای نام او نوشتند: «بلینکن بر لزوم ادامه ورود کمک‌های بشردوستانه بیشتر به غزه، تضمین آزادی همه زندانیان و افزایش حفاظت از غیرنظامیان در غزه، تاکید خواهد کرد.»

تاکید بر تشکیل کشور فلسطین

به گفته این مقام، بلینکن سیاست واشینگتن در رابطه با آینده غزه و نیاز به تشکیل کشور مستقل فلسطین را با شرکای آمریکا در منطقه درمیان خواهد گذاشت.

بلینکن که تور خود را دوشنبه از اروپا آغاز کرد، در ادامه آن به اسرائیل خواهد رفت تا با مسئولان این کشور از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر دیدار کند و سپس برای دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، عازم کرانه باختری خواهد شد.

هنوز تاریخ مشخص سفر بلینکن به اسرائیل اعلام نشده، اما این سفر پس از مشارکت بلینکن در نشست «ناتو» در بروکسل در سه‌شنبه (امروز) و حضور در نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا در اسکوپیه، پایتخت مقدونیه در چهارشنبه، انجام خواهد شد.

این سومین سفر وزیر امور خارجه آمریکا به خاورمیانه از زمان آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس در هفتم اکتبر خواهد بود.

به گفته این مقام ارشد وزارت امور خارجه، بلینکن همچنین برای شرکت در همایش آب و هوای سازمان ملل متحد «کوپ 28»، عازم دبی خواهد شد.

از سویی جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا دوشنبه اعلام کرد که وقفه بشردوستانه در غزه، ارسال مقدار زیادی کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیانی که در نوار ساحلی رنج می‌برند را امکان‌پذیر می‌سازد.

بایدن در بیانیه‌ای افزود: «از توقف جنگ برای افزایش میزان کمک‌های بشردوستانه به غزه، نهایت استفاده را می‌بریم و به تلاش‌های خود برای پی‌ریزی آینده‌ای سرشار از صلح و کرامت برای مردم فلسطین، ادامه خواهیم داد.»

به گفته جان کربی، سخنگوی کاخ سفید، این نهاد از تمدید وقفه بشردوستانه میان حماس و اسرائیل در نوار غزه برای دو روز دیگر، استقبال کرد.

کربی گفت که واشینگتن «مسلما به تمدید طولانی‌تر وقفه امیدوار است که با آزادی اسرای بیشتر از سوی حماس، مرتبط است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید