قطر از تمدید دو روزه توافق تبادل اسرا و آتش‌بس موقت بشردوستانه در غزه خبر داد

یک مقام کاخ سفید موافقت اسرائیل و «حماس» با تمدید آتش‌بس موقت در غزه را تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با نزدیک شدن به انتهای وقفه 4 روزه در جنگ میان اسرائیل و «حماس» در نوار غزه که در ساعت هفت صبح روز سه‌شنبه به وقت محلی به پایان می‌رسد، سخنگوی وزارت خارجه قطر دوشنبه 6 آذر از دست‌یابی به توافقی برای تمدید وقفه بشردوستانه در جنگ غزه برای دو روز اضافی دیگر خبر داد.

وزارت امور خارجه قطر اعلام کرد که پیام‌های مثبتی از سوی حماس و اسرائیل برای تمدید وقفه بشردوستانه در نوار غزه برای دو روز دیگر وجود دارد.

یک مقام کاخ سفید موافقت اسرائیل و «حماس» با تمدید آتش‌بس موقت در غزه را تایید کرد.

ماجد الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر در بیانیه‌ای گفت: «اکنون تلاش‌ها برای تمدید وقفه بشردوستانه در نوار غزه برای دو روز دیگر به منظور رساندن کمک‌های بیشتر به این باریکه و آزادی بیشترین تعداد ممکن از گروگان‌ها اسرائیلی و زندانیان فلسطینی انجام شده است».

الانصاری همچنین ابراز امیدواری کرد که این «وقفه بشردوستانه» به آتش‌بس دائمی در نوار غزه منجر شود و خون غیرنظامیان را متوقف کند.

آزادی 20 اسیر اسرائیلی و 60 زندانی فلسطینی

در همین راستا ضیا رشوان، رئیس هیئت عمومی اطلاع‌رسانی دولتی مصر، پیشتر گفته بود که تلاش‌های مصر و قطر به تمدید آتش‌بس بشردوستانه در نوار غزه برای دو روز دیگر نزدیک است.

رشوان گفت که مصر و قطر به توافقی برای تمدید آتش‌بس میان اسرائیل و غزه به مدت دو روز دیگر نزدیک شده‌اند.

وی گفت که این تمدید دو روزه شامل آزادی 20 گروگان اسرائیلی و 60 زندانی فلسطینی می‌شود.

رشوان افزود: «با آزادی 11 گروگان اسرائیلی امروز، مذاکرات برای آزادی 33 فلسطینی همچنان ادامه دارد».

یک منبع امنیتی مصری نیز به خبرگزاری فرانسه گفت: «حماس از موافقت و تمایل خود برای تمدید آتش‌بس به مدت چهار روز دیگر خبر داده است، اما منتظر موافقت و تایید آن از سوی اسرائیل است».

این منبع افزود: «اسرائیل همچنان خواهان روند تمدید آتش‌بس است، اما با توافقی که به صورت روزانه تمدید می‌شود».
منبع مصری همچنین تاکید که «میانجی‌‌گران تلاش‌های بسیار بی‌وقفه‌ای را جهت رسیدن به توافق برای تمدید آتش‌بس چند روزه انجام می‌دهند».

به گفته سخنگوی دولت اسرائیل، تل‌آویو اعلام کرد که «گزینه‌ای» به حماس در نوار غزه برای تمدید وقفه ارائه داده است.

ایلان لوی، سخنگوی دولت اسرائیل به خبرنگاران گفت: «ما می‌خواهیم 50 گروگان دیگر را بعد از امشب تحویل بگیریم تا برای آزادی همه آنها گام برداریم».

تمدید روز به روز آتش‌بس

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل در بیانیه‌ای به زبان عربی اعلام کرد که «مذاکرات درباره فهرست افراد ربوده شده که بعدا آزاد خواهند شد، همچنان ادامه دارد».

این بیانیه افزود: «ما از رنج‌ها و دردهایی که خانواده‌های ربوده‌شدگان متحمل می‌شوند آگاهیم و در صورت امکان اطلاعات تکمیلی را منتشر خواهیم کرد».

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل نسبت به انتشار شایعات و اطلاعات غیر‌موثق در این زمینه هشدار داد.

در همین حال ریاض المالکی، وزیر خارجه فلسطین پیشتر گفته بود که تلاش‌های قطر، مصر، آمریکا، اروپا و اسپانیا برای تمدید آتش‌بس موقت میان اسرائیل و حماس در نوار غزه ادامه دارد.

وزیر خارجه فلسطین در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با خوزه مانوئل آلبارز، وزیر امور خارجه اسپانیا در بارسلونا گفت «آتش‌بس فعلی ممکن است برای یک، دو یا سه روز تمدید شود، اما هیچکس نمی‌داند تا چه مدت».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید