حماس: در راستای تمدید «وقفه بشردوستانه» مطابق شمار اسرای غیرنظامی اقدام می‌کنیم

بیانیه حماس: آزادی اسرای نظامی با آزادی تمامی اسرای فلسطینی و پایان دادن به محاصره، مرتبط است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حماس اعلام کرد که در راستای تمدید وقفه بشردوستانه، مطابق با شمار کنونی غیرنظامیان بازداشت‌شده، خواهد کوشید.

این جنبش در بیانیه دوشنبه 6 آذر خود تاکید کرد: «آزادی اسرای نظامی با آزادی تمامی اسرای فلسطینی و پایان دادن به محاصره، مرتبط است.»

از سویی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از امکان آزادی 10 زندانی به ازای هر روز تمدید وقفه، استقبال کرد.

وقفه بشردوستانه میان اسرائیل و حماس که امکان آزادی بازداشت‌شدگان و اسرا و ورود کمک‌های اضطراری به نوار غزه را فراهم کرد، دوشنبه، در بحبوحه مذاکرات جاری برای تمدید آن، وارد چهارمین و آخرین روز خود شد.

دفتر نتانیاهو ضمن اعلام دریافت لیست اسرای در دست حماس که قرار است در نوبت چهارم مبادله، آزاد شوند، خاطرنشان کرد که این فهرست، مشکلات عمده‌ای دارد و مذاکرات فشرده برای تغییر آن در جریان است.

به گفته یک منبع آگاه به «رویترز»، میانجی‌های قطری با اسرائیل و حماس برای حل مسائل و جلوگیری از بروز تاخیر، همکاری دارند.

«کانال 12» اسرائیل پیشتر اعلام کرد که اسرائیل فهرست شامل 11 نام برای نوبت چهارم مبادله را تحویل گرفت ولی «سازمان رادیو تلویزیون» تاکید کرد که تا این لحظه، دریافت فهرست اسامی برای نوبت چهارم مبادله، قطعی نشده است.

نقض وقفه از سوی حماس

«سی‌ان‌ان» ساعاتی پیش به نقل از جاناتان کونریکوس، سخنگوی ارتش اسرائیل، جنبش حماس را به نقض وقفه با آزادکردن یک نوجوان و در اسارت نگاه‌داشتن مادرش، متهم کرد.

به گفته کنریکوس، حماس مدعی است از محل اسارت مادر اطلاعی ندارد، در حالی که دخترش به ارتش اطلاع داد که او و مادرش تا دو روز قبل از آزادی، با هم بودند. کنریکوس حماس را متهم کرد که می‌خواهد از هر اسرائیلی اسیر نزد خود برای «اعمال فشار سیاسی» استفاده کند.

او افزود که ارتش اسرائیل، «نشانه‌هایی» دال بر اقدام حماس به جابجایی گروگان‌ها در بازه وقفه بشردوستانه، در دست دارد.

تماس تلفنی بایدن و نتانیاهو

از سویی کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل یکشنبه در گفت‌وگوی تلفنی، توافق کردند که «به کار برای آزادی همه اسرا ادامه دهند.»

کاخ سفید در بیانیه‌ای با اعلام این که «دو رهبر توافق کردند که کار هنوز به پایان نرسیده و آنها برای آزادی همه اسرا به کار خود ادامه خواهند داد»، آمده است که دو طرف در مورد تماس‌های تنگاتنگ با هم ظرف چند روز آینده، توافق کردند.

بر اساس این بیانیه، رئیس‌جمهوری آمریکا و نخست‌وزیر اسرائیل درباره «توقف درگیری‌ها و افزایش ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه» نیز گفت‌وگو کردند.

همچنین در بیانیه منتشرشده از سوی دفتر نتانیاهو آمده است که نخست‌وزیر اسرائیل با بایدن در مورد آزادی گروه دیگری از اسرا از غزه، گفت‌وگو و در عین حال تأکید کرد که در پایان این وقفه بشردوستانه، اسرائیل قصد دارد، عملیات نظامی در نوار را از سر بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید