حماس: به دنبال تمدید آتش‌بس پس از پایان وقفه 4 روزه هستیم

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل اعلام کرد که ائتلاف حکومت نتانیاهو بحث درباره پیشنهاد تمدید وقفه 4 روزه جنگ در غزه را آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گروه حماس، شامگاه یکشنبه 5 آذر اعلام کرد که به طور جدی به دنبال تمدید وقفه 4 روزه در نوار غزه برای افزایش تعداد زندانیان آزاد شده مطابق با مفاد توافق وقفه 4 روزه بشردوستانه با اسرائیل است.

«وقفه 4 روزه بشردوستانه» که بین حماس و اسرائیل با میانجیگری مصر و قطر به دست آمد، قرار است تا بامداد سه‌شنبه آینده پایان یابد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه یک منبع نزدیک به گروه حماس اعلام کرد که این گروه با تمدید وقفه 4 روزه با اسرائیل «بین 2 تا 4 روز» دیگر موافقت کرده است.

این منبع گفت: «حماس به میانجی‌ها اطلاع داد که جناح‌های مقاومت با تمدید وقفه 4 روزه کنونی بین دو تا چهار روز دیگر موافقت کرده‌اند».

منبع مذکور افزود: «انتظار داریم که مقاومت فلسطینی بتواند بین 20 تا 40 اسیر اسرائیلی را آزاد کند».

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل بعد از ظهر یکشنبه گزارش داد که ائتلاف حکومت نتانیاهو در مورد پیشنهاد تمدید وقفه بشردوستانه در نوار غزه بحث و گفت‌وگو کرده است.

طبق این گزارش بحث دولت اسرائیل بر اساس «پیشنهاد» حماس برای تمدید وقفه 4 روزه در ازای آزادی تعداد بیشتری از اسرای اسرائیلی در غزه و آزادی زندانیان فلسطینی از زندان های اسرائیل است.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده هم یکشنبه ابراز امیدواری کرد که آتش بس چهار روزه ای بین حماس و اسرائیل تا بعد از زمان انقضای آن در روز دوشنبه، ادامه یابد.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در ماساچوست، درباره آزادی یک دختر آمریکایی که در غزه بازداشت شده بود، گفت: «هدف ما این است که این آتش بس تا پس از دوشنبه ادامه یابد تا شاهد آزادی سایر زندانیان و رساندن کمک‌های بشردوستانه بیشتری به نوار غزه باشیم».

آمریکا از احتمال تمدید وقفه بشردوستانه در نوار غزه خبر داد و خاطرنشان کرد که تصمیم نهایی بر عهده حماس است.

جیک سالیوان، دستیار رئیس جمهوری آمریکا در امور امنیت ملی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره این موضوع گفت: «قطعا چنین احتمالی وجود دارد».

تعدادی از اسرای اسرائیلی عصر یکشنبه در چارچوب توافق وقفه بشردوستانه در نوار غزه از طریق گذرگاه رفح در مرز مصر غزه را ترک کردند.

سالیوان افزود: «ما خواستار ادامه وقفه کنونی هستیم.»

او خاطرنشان کرد که این تصمیم به حماس باز می‌گردد.

سالیوان بیان کرد: «اگر حماس آماده آزادی تعداد بیشتری از اسرا باشد، همانطور که اسرائیل گفته است، طبق مفاد این توافق قبلی آماده است وقفه را برای چند روز دیگر تمدید کند».

وی تاکید کرد: «توپ در زمین حماس است و سوال این است که آیا حماس برای ادامه آزادی زندانیان از جمله تعداد بیشتری از شهروندان آمریکایی آماده است».

گروه حماس در 22 نوامبر اعلام کرد که با میانجیگری مصر و قطر درباره وقفه بشردوستانه در نوار غزه به مدت 4 روز با اسرائیل به توافق رسیده است.

این توافق شامل آزادی 50 زن و کودک اسیر اسرائیلی در غزه به ازای آزادی 150 زن و کودک فلسطینی از زندان‌های اسرائیل است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید