ادامه تلاش‌ها برای تمدید توافق تبادل اسرا و آتش‌بس موقت بشردوستانه در غزه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سخنگوی دولت اسرائیل: آماده‌ایم در ازای آزادی 10 زندانی، وقفه جنگ را برای یک روز دیگر تمدید کنیم. اسرائیل برای آزادی همه بازداشت‌شدگان بر حماس فشار اعمال می‌کند و پس از پایان آزادی اسرا عملیات نظامی در غزه از سر گرفته خواهد شد

آتش‌بس موقت 4 روزه میان اسرائیل و حماس در غزه که تبادل آزادی شماری از اسرای اسرائیلی و زندانیان فلسطینی و همچنین ورود کمک‌های بشردوستانه اضطراری به نوار غزه را فراهم کرد، امروز دوشنبه ششم آذر در حالی است وارد چهارمین و آخرین روز خود شده است، که مذاکرات میانجی‌گران با طرف‌های جنگ برای تمدید آن همچنان ادامه دارد.

ریاض المالکی، وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین گفت:«تلاش‌های قطر، مصر، آمریکا، اروپا و اسپانیا برای تمدید وقفه 4 روزه در جنگ بین اسرائیل و حماس در نوار غزه ادامه دارد».

المالکی گفت:«وقفه فعلی ممکن است برای یک دو یا سه روز دیگر تمدید شود، اما هیچکس نمی‌داند تا چه مدت».

این اظهارات المالکی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با خوزه مانوئل آلبارز، وزیر امور خارجه اسپانیا در بارسلونا بیان شد.

در همین حال منابع مصری گفتند که مذاکره‌کنندگان در تلاش برای حل برخی اختلافات از جمله مدت زمان تمدید وقفه و لیست زندانیان فلسطینی هستند، که قرار است آزاد شوند.

آمادگی اسرائیل

سخنگوی دولت اسرائیل پیش از این با بیان اینکه اقدامات برای آزادی زندانیان ادامه دارد، گفت: «آمادگی داریم در ازای آزادی 10 اسیر، وقفه را برای یک روز دیگر تمدید کنیم.

او با بیان اینکه 184 اسرائیلی و خارجی همچنان در بند حماس گروگان هستند، تاکید کرد که اسرائیل به حماس فشار خواهد آورد تا همه اسرا را آزاد کند.

او با بیان اینکه عملیات نظامی در غزه پس از آزادی گروگان‌ها از سر گرفته می‌شود، خاطرنشان کرد:«نیروهای اسرائیلی 5 تن از رهبران اصلی حماس را که حمله 7 اکتبر را طراحی کرده بودند، کشتند».

مشکلات بزرگ لیست حماس

پیشتر دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، درباره لیست اسرای اسرائیلی نزد حماس که قرار است در مرحله چهارم از توافق تبادل اسرا آزاد شوند، گفته بود که مشکلات عمده‌ای در این فهرست وجود دارد و مذاکرات فشرده‌ای برای ایجاد تغییر در آن وجود دارد.

یک منبع آگاه به «رویترز» گفت که میانجی‌های قطری با اسرائیل و حماس برای حل مسائل و جلوگیری از تاخیر تمدید این وقفه همکاری می‌کنند.

پیشتر «کانال 12» اسرائیل گزارش داده بود که تل‌آویو فهرستی از 11 نام را دریافت کرده است که قرار است در مرحله چهارم از مبادله اسرا آزاد شوند. این در حالی که سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل گفته است که هنوز هیچ تاییدی مبنی بر دریافت لیست افرادی که قرار است امروز آزاد شوند، وجود ندارد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز گذشته در تماس تلفنی با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا از امکان آزادی ده گروگان به ازای هر روز تمدید اضافی وقفه در جنگ استقبال کرد.

نتانیاهو گفت که اسرائیل پس از پایان مهلت وقفه جنگ با تمام قدرت عملیات نظامی خود در غزه را از سر خواهد گرفت.

منابع اسرائیلی تاکید کردند که شورای جنگ اسرائیل روز گذشته با تشکیل جلسه درباره ادامه روند آزادی اسرا و تمدید وقفه 4 روزه گفت‌وگو کرده است.

این منابع همچنین گفتند که اسرائیل با تمدید وقفه در ازای آزادی 10 اسیر در ازای یک روز وقفه موافقت می‌کند.

از سوی دیگر جنبش حماس نیز اعلام کرد که به دنبال تمدید آتش‌بس چهار روزه با اسرائیل است.

حماس گفت، در صورتی که تلاش جدی برای آزادی تعداد بیشتری از زندانیان فلسطینی طبق توافق وقفه بشردوستانه انجام گیرد، این جنبش برای تمدید وقفه جنگ آماده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید