آخرین روز وقفه بشردوستانه در غزه؛ ادامه گفت‌وگوها برای تمدید آتش‌بس

نتانیاهو پیشتر از آزادی ده گروگان به ازای هر روز اضافی آتش‌بس استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آتش‌بس اسرائیل و حماس که امکان آزادی اسرا و ورود کمک های اضطراری به نوار غزه را فراهم کرد، با گفت‌وگوهایی که امیدوار به تمدید آن هستند، روز دوشنبه وارد چهارمین و آخرین روز خود شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از امکان آزادی ده گروگان به ازای هر روز اضافی آتش‌بس استقبال کرد و در تماس تلفنی با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، گفت که اسرائیل در پایان آتش‌بس با قدرت کامل، عملیات نظامی خود در غزه را از سر خواهد گرفت.

نتانیاهو در دیدار با گروهی از نیروهای اسرائیلی در نوار غزه تاکید کرد، اسرائیل در این جنگ به دنبال دستیابی به سه هدف است: نابودی حماس، آزادی گروگان‌ها و پایان دادن به هر تهدیدی که از غزه اسرائیل را تهدید کند.

حماس اعلام کرد که به دنبال تمدید آتش‌بس چهار روزه با اسرائیل، در صورتی است، که تلاش جدی، آزادی زندانیان را بر اساس توافقنامه افزایش دهد.

در همین زمینه، منابع اسرائیلی تایید کردند که شورای جنگ اسرائیل روز گذشته در جلسه‌ای آزادی گروگان‌ها و تمدید آتش‌بس را مورد بحث و گفت‌وگو قرار داده است. این منابع همچنین گفتند، که اسرائیل در ازای آزادی 10 زندانی با یک روز آتش‌بس موافقت کرده است.

ضیاء رشوان، از مقامات امنیتی مصر، در اظهاراتی به «العربیه» گفت که تعداد غیرنظامیان بازداشتی در دست حماس از پنجاه نفر بیشتر است، که این باب مذاکرات برای تمدید آتش‌‎بس در غزه را باز نگه می‌دارد.

این توافق با میانجیگری قطر، مصر و آمریکا صورت گرفت و از روز جمعه اجرای آن آغاز شد که مبادله 50 بازداشتی اسرائیلی در غزه با 150 اسیر فلسطینی در اسرائیل را تضمین می‌کرد.

از روز جمعه، 39 گروگان اسرائیلی، 24 گروگان خارج از توافق، که بیشتر آن‌ها کارگرهای تایلندی در اسرائیل بودند و 117 زندانی فلسطینی بر اساس این توافقنامه آزاد شدند.

قرار است نتانیاهو روز دوشنبه، 30 میلیارد شکل (7.3 میلیارد یورو) از دولت درخواست بودجه جنگی کند. او روز یکشنبه در اولین سفر به نوار غزه، خواستار «پیروزی» شد و این اولین بازدید نخست وزیر اسرائیل از زمان خروج اسرائیل در سال 2005 از غزه است.

به گفت مقامات اسرائیلی، در حمله 7 اکتبر حماس به اسرائیل، 1200 نفر که بیشتر آن‌ها غیرنظامی بودند، در روز اول حمله کشته شدند. به گفته ارتش اسرائیل، حماس در این حمله، 240 اسیر اسرائیلی را به غزه منتقل کرده است.

به گفته مقامات فلسطینی، اسرائیل با بمباران شدید از 7 اکتبر، و عملیات زمینی از 27 اکتوبر در نوار غزه، باعث کشته شدن 15000 فلسطینی، از جمله بیش از 6000 کودک شد. سازمان امداد و نجات غزه، تعداد مفقودان را حدود هفت هزار نفر تخمین زده است.

بر اساس برآوردهای آژانس امداد و کار سازمان ملل «انروا»، اگر چه آتش‌بس دوره کوتاهی آرامش را برای ساکنان غزه فراهم کرده، اما وضعیت در غزه جدی و نیازها بی‌سابقه است.

به گفته سازمان ملل متحد، از روز جمعه، 248 کامیون حامل کمک وارد نوار غزه شده‌اند.

به گفته سازمان ملل، بیش از نیمی از خانه‌ها در غزه به دلیل جنگ آسیب دیده یا ویران شده و از جمعیت 2.4 میلیونی 1.7 میلیون نفر آواره شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید