«آنروا»: نواز غزه به روزانه 700 کامیون کمک نیاز دارد

با اجرایی‌شدن وقفه بشردوستانه، موج جدید آوارگان از شمال نوار غزه به سمت جنوب آن از شنبه آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاظم ابو خلف، سخنگوی آژانس امداد و کاریابی سازمان ملل متحد برای پناهندگان «آنروا» اعلام کرد که ورود تقریباً 700 کامیون به شکل روزانه برای رفع نیازهای حدود 2.5 میلیون اهالی غزه، مورد نیاز است.

به گزارش رسانه‌ها، ابوخلف با توضیح این که تیم‌های «آنروا» توانستند برای توزیع کمک‌ها به مناطق شمال غزه برسند، گفت: «وضعیت انسانی در نوار غزه بسیار سخت است و وقفه بشردوستانه کنونی، گستره فاجعه را برای ما آشکار کرد.»

او افزود: «ما به‌چشم خود، درستی شنیده‌هایمان در خصوص حجم ویرانی‌ها را دیدیم. واقعیت این است که اوضاع، فوق‌العاده دشوار است.»

صحنه‌های تکان‌دهنده

با ورود وقفه بشردوستانه عملیات جنگی در غزه به سومین روز خود، به نظر می‌رسد آتش‌بس موقت برقرار مانده زیرا ارتش اسرائیل، بمباران غزه و عملیات نظامی خود را در داخل نوار متوقف کرده است.

صحنه‌های هولناک مناطق تخلیه‌شده از نوار غزه برای فلسطینیان که خانه و دارایی و مناطق سکونت خود را ویران‌شده یافتند، به‌شدت تکان‌دهنده و دردآور بود با این حال آنها در کنار ویرانه منازل خود، اندکی إحساس آرامش می‌کنند.

این در حالی است که اسرائیل با بازگشت آوارگان جنوب نوار غزه به شمال آن مخالفت کرده و از طریق اعلامیه و بیانیه‌هایی تاکید دارد که جنگ هنوز به پایان نرسیده است.

موج جدید آوارگان

طبق گفته دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد «اوچا»، ارتش اسرائیل جمعه و شنبه به‌طرف بسیاری از فلسطینی‌هایی که قصد بازگشت به شمال را داشتند، آتش گشود که یک کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت.

با اجرایی‌شدن وقفه بشردوستانه از جمعه، موج جدید آوارگان از شمال نوار غزه به سمت جنوب آن از شنبه آغاز شد.

به گفته مقامات مصری و اسرائیلی، 17 گروگان (13 اسرائیلی و 4 تایلندی) شنبه در چارچوب توافق آتش‌بس موقت میان اسرائیل و حماس آزاد شدند.

آزادسازی گروگان‌ها در پی تاخیر چندساعته بود که حماس علت آن را عدم پایبندی اسرائیل به توافق اعلام کرد.

همچنین 39 زن و کودک فلسطینی بر اساس همین توافق مبادله اسرا و زندانیان، از زندان‌های اسرائیل آزاد شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید