کاهش سطح زمین‌های زیر کشت در عراق به دلیل کمبود آب

60 درصد از کشاورزان عراقی سطح زیر کشت زمین های زراعی خود را به دلیل کمبود آب کاهش دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بر اساس نظرسنجی که «شورای پناهندگان نروژی» انجام داده است، 60 درصد از کشاورزان در بسیاری از استان‌های عراق در نتیجه کاهش سطح زیر کشت و کاهش میزان آب با مشکل مواجه هستند.

این سازمان غیر دولتی از مقامات عراقی خواسته است تا منابع آب را بهتر مدیریت کنند.

این نظرسنجی نشان داد که درآمد برخی از کشاورزان در سال 2023 نسبت به سال 2022 افزایش یافته است و این امر را به افزایش غیرمنتظره بارندگی که منجر به بهبود تولید محصولات کشاورزی شد، نسبت داده است.

سازمان غیر دولتی مذکور، مطالعه خود را طی ماه‌های ژوئیه و آگوست در چهار استان عراق و بر اساس نتایج حاصل از برداشت محصول و تاثیر خشکسالی بر خانواده‌ها انجام داده و با 1079 نفر مصاحبه کرده است.

40 درصد از پاسخ دهندگان در این نظرسنجی از زنان و 94 درصد از دیگر ساکن مناطق روستایی بود.

طبق این نظرسنجی در سال 2023، مسائل مربوط به «دسترسی به آب» همچنان بر تولید کشاورزی تاثیر می‌گذارد.

این نظرسنجی همچنین تاکید می‌کند که «60 درصد کشاورزان در استان‌های شمال عراق مانند نینوا، کرکوک، صلاح الدین و الانبار، مجبور به کاهش سطح کشت یا استفاده از مقادیر کمتر آب به دلیل شرایط آب و هوایی سخت شده‌اند.

این سازمان تاکید کرد، چهار نفر از پنج شهروند مورد بررسی در نینوا و کرکوک مجبور به کاهش هزینه‌های خود برای غذا در طول 12 ماه گذشته شده‌اند.

مطالعه مزبور چند روز قبل از شروع کنفرانس آب و هوای (COP28) که قرار است بین 30 نوامبر تا 12 دسامبر در دبی برگزار شود، منتشر شد.

با توجه به کاهش بارندگی و افزایش دما، عراق برای چهارمین سال متوالی از خشکسالی رنج می برد.

مقامات عراقی سدهایی را که ترکیه و ایران بر روی سرشاخه های رودخانه‌های دجله و فرات ساخته‌اند و باعث کاهش سطح آب این دو رودخانه در عراق شده است، محکوم کرده اند.

بغداد همچنین بارها تهدید به ارجاع پرونده ساختن این سدها به مراجع قانونی بین المللی کرده است.

با این حال، شورای پناهندگان نروژ نیز مسئولیت «مدیریت منابع آب» در این کشور، به ویژه روش های آبیاری در عراق و ناکارآمدی در استفاده از منابع آبی را یکی از عوامل کمبود آب می داند.

در گزارش این سازمان آمده است که «حدود 70 درصد از کشاورزان شرکت کننده در نظرسنجی گفته‌اند که از روش آبیاری غرقابی استفاده می‌کنند، روشی که به مصرف گسترده آب منجر می‌شود و برای مناطق مستعد به خشکسالی، مناسب نیست.»

«شورای پناهندگان نروژی» پیشنهاد بهبود کشاورزی در عراق را از طریق نظارت، سازماندهی و توزیع منابع آب ارائه کرده است.

آنتونی زلکی، مدیر دفتر ملی این شورا، هشدار داد که آب و هوای عراق به سرعت در حال تغییر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید