نقض آتش‌بس موقت؛ حمله پهپادی اسرائیل به اردوگاه پناهندگان در غزه

اسرائیل با بازگشت آوارگان جنوب نوار غزه به شمال آن مخالفت کرده و از طریق اعلامیه و بیانیه‌هایی تاکید دارد که جنگ هنوز به پایان نرسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با ورود وقفه بشردوستانه در غزه به سومین روز خود، خبرنگار «العربیه» از کشته‌شدن یک کشاورز فلسطینی و زخمی شدن یک کشاورز دیگر در گلوله‌باران اردوگاه آوارگان در مرکز غزه، توسط اسرائیل خبر داد.

خبرگزاری فلسطین اعلام کرد که در دومین مورد نقض وقفه بشردوستانه، یک کشاورز یکشنبه 5 آذر به ضرب گلوله نظامیان اسرائیلی در مرکز نوار غزه کشته و یک کشاورز دیگر زخمی شد.

جمعیت هلال احمر فلسطین در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای اسرائیلی، دو کشاورز در حال کار در زمین‌های خود در شرق اردوگاه المغازی در استان مرکزی را هدف قرار دادند که یکی از آنها کشته و دیگری زخمی شد.

گلوله‌باران اطراف بیمارستان «القدس»

این بیانیه افزود: «در سومین روز آتش‌بس موقت بشردوستانه، هفت شهروند نیز ساعاتی پیش بر اثر اصابت گلوله نیروهای اسرائیلی در اطراف بیمارستان القدس در تل الهوا در غرب غزه و در اطراف بیمارستان اندونزی در شهر بیت لاهیا زخمی شدند.»

این حوادث بیانگر موارد نقض توافق وقفه بشردوستانه در غزه هستند که برای بازه‌ای 4 روز اعلام شده است.

تا قبل از وقوع این دو مورد، وقفه بشردوستانه پایدار ماند و ارتش اسرائیل، بمباران غزه و عملیات نظامی خود را در داخل نوار متوقف کرده است.

صحنه‌های هولناک مناطق تخلیه‌شده از نوار غزه برای فلسطینیان که خانه و دارایی و مناطق سکونت خود را ویران‌شده یافتند، به‌شدت تکان‌دهنده و دردآور بود با این حال آنها در کنار ویرانه منازل خود، اندکی إحساس آرامش می‌کنند.

نیاز روزانه 700 کامیون کمک

از سویی کاظم ابو خلف، سخنگوی آژانس امداد و کاریابی سازمان ملل متحد برای پناهندگان «آنروا» اعلام کرد که ورود تقریباً 700 کامیون به شکل روزانه برای رفع نیازهای حدود 2.5 میلیون اهالی غزه، مورد نیاز است.

به گزارش رسانه‌ها، ابوخلف با توضیح این که تیم‌های «آنروا» توانستند برای توزیع کمک‌ها به مناطق شمال غزه برسند، گفت: «وضعیت انسانی در نوار غزه بسیار سخت است و وقفه بشردوستانه کنونی، گستره فاجعه را برای ما آشکار کرد.»

او افزود: «ما به‌چشم خود، درستی شنیده‌هایمان در خصوص حجم ویرانی‌ها را دیدیم. واقعیت این است که اوضاع، فوق‌العاده دشوار است.»

این در حالی است که اسرائیل با بازگشت آوارگان جنوب نوار غزه به شمال آن مخالفت کرده و از طریق اعلامیه و بیانیه‌هایی تاکید دارد که جنگ هنوز به پایان نرسیده است.

ارتش اسرائیل جمعه و شنبه به سوی بسیاری از فلسطینیان که کوشیدند به شمال غزه بازگردند، آتش گشود که به گفته دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل «اوچا»، به کشته‌شدن یک نفر و زخمی‌شدن ده‌ها نفر انجامید.

با اجرایی‌شدن وقفه بشردوستانه از روز جمعه، موج جدید آوارگان از شمال نوار غزه به سمت جنوب آن از شنبه آغاز شد.

به گفته مقامات مصری و اسرائیلی، 17 گروگان (13 اسرائیلی و 4 تایلندی) شنبه در چارچوب توافق آتش‌بس موقت میان اسرائیل و حماس آزاد شدند.

آزادسازی گروگان‌ها در پی تاخیر چندساعته بود که حماس علت آن را عدم پایبندی اسرائیل به توافق اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید