اسرائیل در جریان دومین مرحله تبادل اسرا با حماس 39 فلسطینی را آزاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان زندان‌های اسرائیل، از آزادی 39 فلسطینی خبر داد. این مرحله از تحویل اسرا، در پی آزادسازی گروه دوم گروگان‌هایی که در دست حماس زندانی بودند، بر اساس توافق آتش‌بسی که از روز جمعه لازم‌الاجرا شد، صورت گرفت.

خبرگزاری فلسطین نوشت، مقامات اسرائیلی 39 اسیر از جمله 6 زن و 33 کودک فلسطینی را از دو زندان اسرائیل در بخش دوم از تبادل اسرا، آزاد کردند.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، برجسته‌ترین اسیر، «اسراء جعابیس» 38 ساله که در سال 2015 در ایست بازرسی با انفجار سلیندر گاز باعث زخمی شدن یک پلیس و به 11 سال زندان محکوم شد، در میان آزادشدگان بود.

شماری از زندانیان پس از آزادی در خانه‌های خود در «قدس» و برخی دیگر در شهر «البیره» جنوب کرانه باختری، مورد استقبال قرار گرفتند.

آزادی 13 زندانی اسرائیلی و 4 زندانی خارجی

گروه «حماس» 13 زندانی اسرائیلی و 4 خارجی را در شامگاه شنبه آزاد و پس از چند ساعت تاخیر به سازمان صلیب سرخ تحویل داد، جنبش دلیل تاخیر را عدم پایبندی اسرائیل به تمام بندهای توافق‌نامه، از جمله اجازه ورود کامیون های کمک‌رسانی به شمال نوار غزه اعلام کرد.

به گزارش «رویترز»، یک منبع آگاه گفت، چهار خارجی که از زندان آزاد شده، تایلندی هستند.

آزادی شش زن و 7 کودک اسرائیلی

در بیانیه‌ای که دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل منتشر کرد آمده است، گروگان‌های که حماس آزاد کرده، 6 زن و 7 کودک هستند.

سازمان «صلیب سرخ» نیز اعلام کرد که آزادی 17 گروگانی که در نوار غزه زندانی بودند را تکمیل کرده است.

سخنگوی صلیب سرخ در ایمیلی به «رویترز» گفت: «تیم ما 17 نفر را از غزه به گذرگاه رفح منتقل و به مقامات اسرائیلی تحویل دادند.»

تماس‌های موفق قطر و مصر

وزارت خارجه قطر، پیشتر در شامگاه شنبه از موفقیت تماس‌های قطر و مصر در رفع موانع اجرای توافق تبادل اسرای اسرائیل و حماس، در دومین روز آتش‌بس در غزه خبر داده بود.

ماجد انصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «پس از تاخیر در اجرای آزادی زندانیان، با تماس‌های قطر و مصر با دو طرف، موانع برطرف شد.»

انصاری افزود: «امشب 39 غیرنظامی فلسطینی، در ازای آزادی 13 اسیر اسرائیلی و 7 اسیر خارجی، خارج از چارچوب توافق آزاد خواهند شد.»

وی هچنین افزود: «این آزادی شامل 33 کودک و زن فلسطینی از زندان‌های اسرائیل و 8 کودک و 5 زن اسرائیلی و 7 خارجی از غزه خواهد بود.»

تبادل اسرای روز جمعه

حماس روز جمعه 3 آذر در اولین روز توافق آتش‌بس، 13 گروگان اسرائیلی محبوس در غزه و اسرائیل 39 زندانی فلسطینی از زندان‌های خود را آزاد کرد.

جنبش حماس در توافقی که با میانجیگری قطر صورت گرفت، علاوه بر 13 کودک و زن اسرائیلی، 10 تایلندی و یک فیلیپینی که از آغاز حمله ماه گذشته به جنوب اسرائیل در بازداشت بودند را آزاد کرد.

اسرائیل، نیز 39 نفر، 15 نوجوان و 24 زن و دختر فلسطینی که 28 نفر از شهر بیتونیا و 11 نفر دیگر را جهت آزادی به قدس شرقی منتقل کرد.

قطر، مصر و آمریکا به یک توافق آتش بس قابل تمدیدی دست یافتند که مبادله 50 بازداشتی اسرائیلی در غزه با 150 اسیر فلسطینی در اسرائیل را تضمین می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید