هنیه: هدف ما «توافق جامع» و رفع محاصره غزه است

قطر، مصر و آمریکا به یک توافق آتش‌بس قابل تمدیدی دست یافتند که مبادله 50 بازداشتی اسرائیلی در غزه با 150 اسیر فلسطینی در اسرائیل را تضمین می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی حماس، پس از اتمام مرحله اول توافق میان اسرائیل و حماس، اعلام کرد که هدف این جنبش دستیابی به «توافقی جامع» و «رفع کامل محاصره نوار غزه» است.

هنیه، شنبه 4 آذر در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «ام‌بی‌سی مصر» گفت: «اگر اسرائیل بمباران را از سر بگیرد، حماس پاسخ خواهد داد.»

هنیه همچنین افزود که مدیریت نوار غزه پس از جنگ، یک تصمیم مستقل فلسطینی خواهد بود و توضیح داد هیچ نیروی دیگری حق تعیین آینده، مدیریت و رهبری فلسطین را ندارد و مساله فلسطین بر عهده ملت فلسطین است.

وی همچنین ارتباط بمباران گسترده غزه از سوی اسرائیل با حمله غافلگیرانه حماس در هفت اکتبر، را بی‌ربط دانست.

هنیه تصریح کرد که دولت آمریکا با حمایت نظامی نامحدود و حمایت سیاسی از اسرائیل در تجاوز به غزه شریک است. او افزود: «آن‌ها (آمریکایی ها) مسئول سیاسی، قانونی و اخلاقی این کشتار هستند.»

زنان و کودکان

حماس جمعه 3 آذر، 13 گروگان اسرائیلی محبوس در غزه، و اسرائیل 39 زندانی فلسطینی را آزاد کرد. این توافق آتش‌بس اجازه داد تا آرامش نسبی در غزه برقرار شود و پس از هفته‌ها جنگ، کمک‌های بشردوستانه بیشتری وارد این منطقه شود.

حماس در توافقی که با میانجیگری قطر صورت گرفت، علاوه بر 13 کودک و زن اسرائیلی، 10 تایلندی و یک فیلیپینی که از آغاز حمله ماه گذشته به جنوب اسرائیل در بازداشت بودند را نیز آزاد کرد.

آتش‌بس 4 روزه میان اسرائیل و حماس از جمعه آغاز شد.

قطر، مصر و آمریکا به یک توافق آتش‌بس قابل تمدیدی دست یافتند که مبادله 50 بازداشتی اسرائیلی در غزه با 150 اسیر فلسطینی در اسرائیل را تضمین می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید