سفر هیئت میانجی قطر به اسرائیل برای تمدید آتش‌بس موقت در غزه

توافق آتش‌بس برای تبادل اسرا میان اسرائیل و حماس با میانجی‌گری قطر، مصر و آمریکا حاصل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در دومین روز از توافق آتش‌بس برای تبادل اسرا میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در نوار غزه و در حالی که انتظار می‌رود اسرائیل 42 زندانی فلسطینی را در ازای آزادی 14 اسیر اسرائیلی از سوی حماس آزاد کند، یک منبع مطلع شنبه 4 آذر از ورود یک هیئت قطری به اسرائیل خبر داد.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از این مقام آگاه گزارش داد که یک هیئت قطری در تل‌آویو با مقامات اسرائیلی درباره تمدید آتش‌بس موقت و ادامه آزادی بدون موانع گروگان‌ها هماهنگی می‌کند.

پیش‌تر خبرنگار «العربیه» گزارش داد که این هیئت قطری برای بحث درباره تمدید آتش‌بس در ازای آزادی تعداد بیشتری از گروگان‌ها، وارد اسرائیل شده است.

تمدید یک یا 2 روزه

از سوی دیگر منابع آگاه مصری فاش کردند که تماس‌های قاهره برای تمدید یک یا دو روز اضافی آتش‌بس به منظور آزادی و تبادل تعداد بیشتری از زندانیان و اسرای فلسطینی و اسرائیلی در جریان است.

طبق مرحله اول این توافق که با میانجی‌گری قطر، مصر و آمریکا انجام شد، حماس متعهد شد که 50 زندانی را در ازای وقفه‌ چهار روزه آزاد کند و به ازای آزادی هر زندانی فلسطینی، سه اسیر فلسطینی را آزاد کند.

به ازای هر 10 اسیر

بر اساس توافقی که دیروز جمعه وارد فاز اجرایی شد، اسرائیل موافقت کرده بود تا افزون بر 50 اسیر اسرائیلی مورد توافق تبادل قبلی، به ازای هر 10 زن یا کودک اسیر اسرائیلی آزاد شده اضافه یک روز بر مدت وقفه جنگ بیافزاید.

این بدان معناست که دو طرف می‌توانند بر اساس توافق فعلی وقفه را تا 9 یا 10 روز دیگر تمدید کنند.

شایان ذکر است که حماس روز گذشته 13 زندانی اسرائیلی را به اضافه 10 کارگر تایلندی و یک فیلیپینی آزاد کرد و 13 نفر دیگر را امروز نیز آزاد خواهد کرد.

از سوی دیگر اسرائیل روز جمعه 39 زندانی فلسطینی را از زندان‌های خود آزاد کرده و پس از هفته‌ها جنگ خونین که به کشته شدن حدود 15000 فلسطینی منجر شده، اجازه داد کمک‌های بشردوستانه بیشتری به نوار غزه وارد شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید