روایت زنان آزادشده فلسطینی: زندان‌های اسرائیل به گوانتانامو شباهت دارند

یک زن آزادشده فلسطینی گفت که زندانیان از بیرون زندان چیزی نمی‌دانستند و با دیوارهای اتاق روزگار می‌گذراندند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آزادی 39 فلسطینی شامل 24 زن و 15 مرد جوان که از سال‌ها پیش در دوران کودکی زندانی شده بودند، دو زن جوان فلسطینی، شرایط «فوق‌العاده سخت» خود و هم‌بندی‌هایشان را در زندان‌های اسرائیل، فاش کردند.

اسیل الطیطی، زندانی آزادشده، زندان‌های اسرائیل را شبیه به زندان «گوانتانامو» توصیف کرد که آمریکا در پی حملات 11 سپتامبر 2001 اعضای سازمان القاعده را به این زندان منتقل کرده بود.

خبرگزاری «العالم‌ العربی» به نقل از الطیطی نوشت: «شرایط ما بسیار تراژیک بود. زنان اسیر در انفرادی زندانی شدند و مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.»

اسیل که حدود یک سال را در سازمان زندان‌های اسرائیل گذراند و بدون صدور هیچ حکمی علیه خود از آنجا آزاد شد، گفت: «نه تلویزیون، نه رادیو، نه هیچ چیزی، آنها ما را در شرایط بسیار سختی قرار دادند. ما از بیرون زندان چیزی نمی‌دانستیم و با دیوارهای اتاق روزگار می‌گذراندیم و ارتباطمان با دنیا قطع بود. فقط یک ربع در روز اجازه رفتن به سرویس بهداشتی داشتیم.»

شرایط تحمل ناپذیر

نور الطاهر، زن جوانی که دوران حبس خود را در زندان دامون گذرانده است، با این بیان که «شرایط زندانیان زن، فوق العاده سخت است»، گفت: «محدودیت‌های بسیار گسترده در مورد همه زندانیان زن، اعمال شده و همه حقوق قبلی که زنان زندانی به دست‌ آورده بودند، از آنها گرفته شده است، فقط می‌توانم بگویم شرایط بسیار تراژیک است و هیچ انسانی نمی‌تواند آن را تحمل کند.»

نور که سپتامبر گذشته دستگیر شد، افزود: «اداره زندان‌های اسرائیل به هیچ یک از زنان زندانی که قصد آزادکردن آنها را داشت، از پیش خبر نداده بود.»

به گفته نور این وضعیت، همه زندانیان را در شرایط روانی دشوار و بغرنج ناشی از نبود اطلاعات پیرامون روند تبادل اسرا قرار می‌دهد.

نور در جریان مشارکتش در جشن آزادی برپاشده در میدان شهدای نابلس، افزود: «ما دختران زیادی را در زندان به جا گذاشتیم.»

حماس روز گذشته در ازای آزادی این 39 فلسطینی زندانی، 24 نفر از جمله شهروندان اسرائیلی و شماری از اتباع فیلیپین و تایلند را آزاد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید