اسرائیل سفرای اسپانیا و بلژیک در تل‌آویو را احضار کرد

نخست‌وزیر اسپانیا: اگر اتحادیه اروپا برای به رسمیت شناختن کشور فلسطینی اقدامی نکند، ممکن است اسپانیا خود برای شناسایی رسمی کشور فلسطین پیش‌ قدم شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت اسرائیل، سفرای اسپانیا و بلژیک را در اعتراض به اظهارات حمایت‌‌آمیز نخست‌وزیران این دو کشور که روز جمعه 3 آذر طی نشست خبری در مقابل گذرگاه رفح در مرز مصر با نوار غزه با تاکید بر لزوم به رسمیت شناختن کشور فلسطینی بیان شده است، احضار کرد.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز اظهارات روز جمعه نخست‌وزیرهای اسپانیا و بلژیک در حمایت از به رسمیت شناختن کشور فلسطینی را به شدت محکوم کرد.

توقف کشتار در غزه

الکساندر دی کرو، نخست‌وزیر بلژیک با تاکید بر این‌که نابودی نوار غزه غیرقابل قبول است از اسرائیل خواست کشتار غیرنظامیان در نوار غزه را متوقف کند.

نخست‌وزیر بلژیک جمعه در مقابل گذرگاه رفح همچنین تاکید کرد که «حماس» باید تمام تلاش خود را برای آزادی همه گروگان‌ها به‌کار گیرد.
دی کرو، همچنین بر ضرورت تبدیل شدن آتش‌بس موقت به دائم و پایدار در غزه تاکید کرد.

به رسمیت شناختن کشور فلسطین

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا نیز گفت که آتش‌بس کنونی در غزه کافی نیست و بر ضرورت برقراری آتش‌بس دائمی در این باریکه تاکید کرد.

نخست‌وزیر اسپانیا، همچنین افزود که «اگر اتحادیه اروپا برای به رسمیت شناختن کشور فلسطینی اقدامی نکند، اسپانیا ممکن است خود برای شناسایی رسمی کشور فلسطین پیش‌ قدم شود».

نخست‌وزیران اسپانیا و بلژیک، جمعه، پس از رسیدن به فرودگاه «العریش» در چارچوب رساندن کمک‌های پزشکی و غذایی به نوار غزه، در کنفرانسی مقابل گذرگاه مرزی رفح شرکت کردند.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، جمعه، در اولین روز از اجرایی شدن آتش‌بس موقت بشردوستانه در نوار غزه با نخست‌وزیران اسپانیا و بلژیک دیدار و گفت‌وگو کرد.

السیسی ضمن اشاره به اهمیت احیای راه‌حل دو کشوری و ناکام ماندن آن در طول چندین دهه گذشته، تاکید کرد که در شرایط کنونی باید گام‌هایی برای به رسمیت شناختن کشور فلسطینی برداشته شود.

شایان ذکر است که جنگ اسرائیل علیه نوار غزه تا پیش از برقراری وقفه برای تبادل اسرا، ظرف 45 روز گذشته به کشته شدن 15000 نفر و زخمی شدن بیش از 33 هزار نفر دیگر اغلب از میان زنان و کودکان فلسطینی در این باریکه منجر شده است.

حمله غافلگیرانه حماس در هفتم اکتبر گذشته به شهرک‌های اسرائیلی در مناطق پیرامون نوار غزه نیز بنا به اعلام رسمی اسرائیل به کشته شدن 1200 نفر و به اسارت و گروگان گرفته شدن نزدیک به 240 نفر از نظامیان و غیرنظامیان اسرائیلی و اتباع خارجی از این کشور‌ شد که اسرائیل هدف از آغاز جنگ را آزادی آنها و نابودی حماس اعلام کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید