وزیر دفاع سعودی بر لزوم توقف عملیات نظامی در غزه تاکید کرد

توافق اسرائیل و حماس برای آزادی گروگان‌ها در غزه به ازای آزادی زندانیان فلسطینی که با واسطه قطر، مصر و آمریکا انجام شد، صبح امروز اجرایی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده خالد بن سلمان، وزیر دفاع سعودی گفت که با گرانت شاپس، همتای بریتانیایی خود درباره تحولات نوار غزه گفت‌وگو کرده است.

وزیر دفاع سعودی، جمعه 3 آذر در «ایکس» نوشت که در جریان گفت‌وگوی تلفنی با وزیر دفاع بریتانیا بر ضرورت توقف کامل عملیات نظامی در غزه، حمایت از غیرنظامیان و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه تاکید کرد.

خالد بن سلمان افزود: «دو طرف همکاری استراتژیک دفاعی و راه‌های توسعه این همکاری همچنین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.»

توافق اسرائیل و حماس برای آزادی گروگان‌ها در غزه به ازای آزادی زندانیان فلسطینی که با واسطه قطر، مصر و آمریکا انجام شد، صبح امروز اجرایی شد.

ماجد الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر روز گذشته گفت که «وقفه انسان‌دوستانه از ساعت 7 صبح روز جمعه آغاز می‌شود و اولین بخش از گروگان‌های غیرنظامی در ساعت 16 به وقت غزه از این منطقه به اسرائیل انتقال می‌یابند.»

الانصاری تصریح کرد که در جریان این مبادله، 13 زن و کودک آزاد می‌شوند.

او‌ افزود که تعداد 50 غیرنظامی طی چهار روز آزاد خواهند شد.

سخنگوی وزارت خارجه قطر ادامه داد که طی این چهار روز، اطلاعاتی از دیگر گروگان‌ها رد و بدل می‌شود تا در صورت امکان با تمدید وقفه کنونی، در روزهای بعد آنها آزاد شوند.

گردان‌های عزالدین القسام، شاخه نظامی گروه حماس هم اعلام کرد که «توقف موقت از ساعت 7 صبح جمعه به مدت چهار روز اجرا می‌شود و در جریان آن تمامی عملیات نظامی در غزه از سوی دو طرف متوقف خواهد شد.»

بنا به گفته حماس، طی این چهار روز 50 اسیر زن و کودک زیر 19 سال اسرائیلی به ازای آزادی 150 اسیر زن و کودک فلسطینی مبادله می‌شوند.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل هم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «لیستی از نام و مشخصات گروگان‌ها را دریافت کرده و درصدد تحقیق از صحت و سقم اطلاعات این لیست با نهادهای مسئول و خانواده این افراد است.»

در جریان حمله غافلگیرکننده هفتم اکتبر گذشته حماس به شهرک‌ها و مراکز نظامی اسرائیل در اطراف نوار غزه، 1200 اسرائیلی کشته شدند. حماس همچنین 240 نفر از جمله شماری شهروند غیراسرائیلی را به گروگان گرفت.

بنا به گزارش وزارت بهداشت در غزه، در حملات تلافی‌جویانه اسرائیل به این منطقه هم تاکنون 14 هزار و 854 فلسطینی اغلب غیرنظامی کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید