مشاور ارشد نتانیاهو: وقفه بشردوستانه «خطری حساب‌شده» است

روزنامه «هاآرتص»: این نگرانی وجود دارد که حماس بتواند در طول مدت وقفه، با سازمان‌دهی مجدد و بسیج نیروهایش در شمال غزه، مراکز فرماندهی خود را بازپس گرفته و کنترل خود بر این منطقه را احیا کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با اجرایی‌شدن وقفه بشردوستانه در نوار غزه در صبح جمعه سوم آذر، ملاحظاتی از سوی مقامات اسرائیل مطرح شده است.

«خطر حساب‌شده»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل برای آرام کردن اوضاع، با ادعای «نابودی حماس»، وعده کرد که به جنگ ادامه دهد.

نتانیاهو تاکید کرد: «این منازعه اکنون پایان نخواهد یافت. ما آنها را نابود خواهیم کرد ... گزینه دیگری نداریم.»

به گزارش «سی‌ان‌ان»، با این حال، این نگرانی‌ها صرفا به جامعه اسرائیل محدود نشده، به طوری که به گفته مارک رگو، مشاور ارشد نخست‌وزیر اسرائیل، تل‌آویو در آستانه آغاز عمل به وقفه بشردوستانه، در «وضعیت انتظار» بسر می‌برد.

رگو با این بیان که این شکل از وقفه، همواره نوعی «ریسک حساب‌شده» به‌شمار می‌آید، آمادگی برای امور غیرمترقبه در تعامل با حماس را خواستار شد.

به گزارش روزنامه «هاآرتص»، این اظهارات رسمی با بسیاری از گزارش‌هایی که پس از اعلام وقفه در رسانه‌های اسرائیل منتشر شد، بیانگر احساس نگرانی «روانی» است که جامعه اسرائیل در آن بسر می‌برد.

به نوشته این روزنامه، این نگرانی‌های ناشی از احتمال زیان از حملات به نیروهای زمینی اسرائیل در جریان وقفه بشردوستانه به شکلی است که به فروپاشی وقفه و ایجاد مانع در روند آزادسازی اسرا بیانجامد؛ به‌ویژه اگر حماس بتواند با سازمان‌دهی مجدد و بسیج نیروهایش در شمال غزه، مراکز فرماندهی خود را بازپس گرفته و کنترل خود بر این منطقه را احیا کند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که دولت اسرائیل با بی‌میلی و بدون حصول اجماع و در فضایی آکنده از اختلاف نظر با وقفه بشردوستانه موافقت کرد.

توافق روز چهارشنبه اسرائیل و حماس بر سر وقفه بشردوستانه با میانجی‌گری قطر-مصر-آمریکا برای آزادی اسرا در نوار غزه در ازای اسرای فلسطینی در زندان‌های اسرائیل، از روز جمعه (امروز) اجرایی شد.

این وقفه از ساعت 5 صبح (به وقت گرینویچ) آغاز شد و قرار است در نوبت نخست، 13 غیرنظامی اسیر متشکل از زنان و کودکان، ساعت 14( به وقت گرینویچ) امروز، مبادله شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید