حزب‌الله عراق: پایگاه‌های آمریکایی را با سلاح جدید هدف قرار می‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی جنگ شدید اسرائیل و گروه‌های فلسطینی و حمله‌های پیاپی از اواسط ماه گذشته به پایگاه‌های نظامی و نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه، «حزب‌الله» تهدید به ادامه حمله به پایگاه‌های آمریکا در عراق کرد.

استفاده از سلاح‌های جدید

تنها چند ساعت پس از حمله پهپادی این گروه به پایگاه آمریکا در فرودگاه اربیل در شمال عراق، محمد محیی، سخنگوی گردان‌های حزب‌الله عراق، حمله مجدد به نیروهای آمریکایی، گسترش محدوده و استفاده از سلاح‌های جدید را تایید کرد.

خبرگزاری‌های جهان عرب، پنج‌شنبه دوم آذر نوشت: «این گروه‌ها از آغاز حمله به عراق از سال 2003 در رویارویی آشکار با نیروهای آمریکایی قرار دارند».

محمد محیی گفت: «امکان دارد گردان‌ها از سلاح‌های جدید برای حمله به پایگاه‌های آمریکایی استفاده کنند، که این اقدام در عراق غیرقانونی است.»

محیی همچنین گفت، منطقه «جرف الصخر» که واشینگتن آن را هدف قرار داده، محل استقرار نیروهای امنیتی عراق از جمله ارتش، پلیس فدرال و حشد الشعبی است، بنابراین نمی‌توان آن را متعلق به یک حزب دانست، بلکه متعلق به همه دستگاه‌های امنیتی عراقی است.

وی ادامه داد: «بمباران این منطقه، به منزله هدف قرار دادن حکومت عراق است که به هیچ وجه قابل قبول نیست».

سخنگوی گردان‌های حزب‌الله در عراق گفت: «نیروهای آمریکایی، مدعی حضور در قالب نیروهای مستشاری و غیرنظامی در پایگاه‌های نظامی عراق هستند اما این خلاف واقعیت است. نیروهای آمریکایی در قالب نظامی حضور دارند و در خاک عراق فعالیت‌های نظامی انجام می‌دهند».

محیی، حضور آمریکا در عراق را عامل ناامنیتی و بی‌ثباتی اقتصادی این کشور دانست و افزود، آمریکا در تلاش است تا عراق را به عرصه نظامی و به نفع امنیت خود و امنیت اسرائیل تبدیل کند. او از آمریکا خواست که پایگاه‌ها و سربازان خود را به خاطر ایجاد ثبات، از عراق خارج کند.

حمله‌های پیاپی

«حزب‌الله عراق» در بیست و چهار ساعت گذشته، اعلام کرد، در واکنش به بمباران غزه، دو حمله پهپادی، یکی پایگاه «حریر» و دیگری «فرودگاه اربیل» در شمال عراق را هدف قرار داده است.

گروه‌های موسوم به (مقاومت اسلامی در عراق) در بیانیه‌ای گفتند که این پایگاه را به طور مستقیم هدف قرار داده‌اند.

از اواسط ماه اکتبر، نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه مورد 61 حمله پهپادی یا موشکی قرار گرفته‌اند.

اگرچه اکثر این حملات خنثی و یا خسارات مادی جزئی داشته‌اند، برخی ناظران معتقدند که اعلام کشته شدن یک سرباز آمریکایی، فقط مسئله زمان است.

بسیاری از گروه‌های وفادار به ایران در عراق، سوریه و حوثی‌های یمن وعده دادند در صورت ادامه حملات خشونت‌آمیز اسرائیل به غزه، منافع و پایگاه‌های آمریکا در منطقه را هدف قرار خواهند داد. به ویژه پس از آن که آمریکا در جنگ 7 اکتبر از اسرائیل قاطعانه حمایت کرد تا تشویقی برای ارتکاب جنایات بیشتر نیروهای اسرائیلی شود. که تاکنون منجر به کشته شدن بیش از 14000 فلسطینی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید