نتانیاهو: جنگ تا نابودی «حماس» ادامه دارد

بنی گانتز، عضو کابینه جنگ اسرائیل، در کنفرانسی هشدار داد، آنچه در غزه اتفاق می‌افتد ممکن است در بیروت رخ دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شمارش معکوس برای اجرای توافق‌نامه مبادله اسرای اسرائیل و حماس، به عنوان بخشی از اولین آتش‌بس جنگ شدیدی که اسرائیل به نوار غزه حمله کرد، شروع شد، در حالی که نهادهای بین‌المللی و سران کشورهای مطرح دنیا در راستای آتش‌بس دائم گام بر می‌دارند، جنگ وارد چهل و هفتمین روز خود شده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در اظهاراتی تاکید کرد، جنگ در غزه تا زمانی که اسرائیل به اهداف خود در «نابودی» حماس، بازگرداندن زندانیان و رفع تهدیدها دست یابد، ادامه خواهد داشت.

نتانیاهو در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل و بنی گانتز، عضو کابینه جنگ، گفت: «اهداف جنگ را کاملا مشخص کرده‌ایم و آن؛ نابودی حماس، آزادی گروگان‌ها و اطمینان از فردای جنگ، که حماس تهدیدی برای اسرائیل درست نکند.»

او اشاره کرد، که دستیابی به توافق مبادله اسرا و آتش‌بس موقت در غزه نتیجه «فشار نظامی و دیپلماتیک شدید و مستمر» است، او گفت که این توافق شامل بازدید صلیب سرخ از بقیه زندانیان در بازداشت حماس است تا داروهای لازم را در اختیار آن‌ها قرار دهد.

نتانیاهو بر تعهد اسرائیل به بازگشت به جنگ تاکید کرد و گفت به بایدن رییس جمهور آمریکا اطلاع داده، که پس از پایان آتش‌بس، به عملیات نظامی ادامه خواهد داد. وی تاکید کرد که هرگونه طرح مبادله در آینده، شامل آزادی فلسطینی‌هایی که «متهم به کشتار اسرائیلی‌ها هستند» نخواهد شد.

اظهارات نتانیاهو پیش از اجرایی شدن توافق مبادله اسرا و آتش‌بس چهار روزه، در ساعات اولیه صبح امروز بیان شده است. در مرحله اول «حماس» حدود 50 زن و کودک اسرائیلی را در ازای آزادی 150 اسیر زن و کودک فلسطینی آزاد می‌کند.

گالانت نیز در این کنفرانس خبری ابراز امیدواری کرد و گفت که نتیجه پیشنهاد مورد توافق، در روزهای آینده منعکس خواهد شد. وزیر دفاع تاکید کرد که ارتش متعهد به تکمیل جنگ تا زمانی است که اسرائیل به اهداف خود در «نابودی» حماس و بازگرداندن گروگان‎ها برسد.

بنی گانتز، عضو کابینه جنگ اسرائیل، در طول کنفرانس هشدار داد، آنچه در غزه اتفاق می‌افتد ممکن است در بیروت رخ دهد.

بنا به گزارش‌ها، ارتش اسرائیل صدها تونل و مرکز فرماندهی حماس را در غزه منهدم کرده است.

منابع به العربیه گفتند، میانجی‌ها فهرستی از اسامی اسرای اسرائیلی که از دست حماس آزاد می‌شوند را به تل‌آویو تحویل داده و تأیید کرده‌اند که توافق برای تحویل زندانیان توسط صلیب سرخ صورت بگیرد تا آن‌ها را به مصر و از مصر به تل آویو منتقل کند.

منابع از حضور آمبولانس‌ها در گذرگاه «رفح» برای انجام معاینات پزشکی اسرا خبر دادند و خاطرنشان کردند که به اسرائیل گفته شده که از هرگونه تیراندازی یا پرواز هواپیما هنگام تبادل اسرا جلوگیری کند.

اسرائیل با یک «جنگ طولانی» روبروست

دانیال هگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل روز چهارشنبه با تاکید برای از بین بردن «حماس»، گفت که اسرائیل با یک «جنگ طولانی» روبرو است. هاگاری در یک کنفرانس مطبوعاتی یادآور شد که از زمان اجرایی شدن آتش‌بس اسرائیل و حماس اطلاعی ندارد و به این گفته اکتفا کرد که که کار تکمیل اجرایی مرحله تبادل زندانیان در حال انجام است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز تاکید کرد که تمام توانایی‌های خود را برای حمایت از اجرای توافق آتش‌بس در غزه به کار خواهد بست و توافق اسرائیل و حماس گام مهمی در مسیر درست است، اما تلاش مضاعف را می‌طلبد.

مارتین گریفیتس، معاون دبیر کل و رییس بخش امدادرسانی سازمان ملل، روز چهارشنبه در حساب کاربری خود در «ایکس» نوشت: «آژانس‌های بشردوستانه آماده افزایش کمک‌ها و توزیع آن به سراسر نوار غزه هستند.»

کاترین راسل، مدیر اجرایی صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) گفت، امیدوار است که این توافقنامه ارسال کمک‌های بشردوستانه را افزایش دهد. اما راسل در شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد که آتش‌بس محدود، در غزه کافی نیست و جنگ و کشتار کودکان باید فورا متوقف شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید