آتش‌بس در نوار غزه از ساعت 7 صبح فردا جمعه به مورد اجرا گذاشته خواهد شد

ماجد الانصاری: به‌دلایل امنیتی جزئیات و نحوه انتقال و تحویل گروگان‌‌ها اعلام نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از نزدیک به 24 ساعت به تعویق افتادن آتش‌بس غزه، وزارت خارجه قطر اعلام کرد که آتش‌بس غزه از ساعت 7 صبح فردا جمعه به وقت محلی به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.

ماجد الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر پنج‌شنبه 2 آذر طی کنفرانسی خبری در دوحه با اشاره به دریافت لیست‌‌های اسامی غیرنظامیان مورد تبادل میان حماس و اسرائیل، اعلام کرد که آتش‌بس در غزه از ساعت 7 صبح فردا جمعه به وقت محلی به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.

الانصاری توضیح داد که در اولین دفعه 13 نفر از 50 گروگان اسرائیلی مورد توافق تبادل ساعت 4 بعداز ظهر جمعه تحویل داده خواهند شد.
وی همچنین افزود که به‌دلایل امنیتی جزئیات و نحوه انتقال و تحویل گروگان‌‌ها اعلام نخواهد شد.

این مقام قطری گفت که بنا بر توافق حاصل شده اولویت با آزادی زنان و کودکان است و در روزهای آینده از برقراری آتش‌بس امکان تمدید آتش‌بس و آزادی شمار بیشتری از گروگان‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه قطر همچنین گفت انتظار داریم که کمک‌های بشردوستانه ساعت 7 صبح با برقراری آتش‌بس از گذرگاه رفح به نوار غزه وارد شود.

توقف عملیات نظامی

از طرفی جنبش «حماس» نیز تایید کرد که از ساعت 7 صبح روز جمعه به وقت محلی توافق آتش‌بس با اسرائيل به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.

گردان‌های القسام شاخه نظامی «حماس» نیز اعلام کرد که همه عملیات نظامی از سوی این گروه مسلح فلسطینی همزمان با آغاز آتش‌بس در روز جمعه متوقف خواهد شد و 200 کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه برای همه مناطق نوار غزه وارد خواهد شد.

شایان ذکر است که در پی مذاکرات دشوار به سرپرستی مصر، قطر و آمریکا، دولت اسرائیل و جنبش «حماس» با برقراری آتش‌بس موقت و مبادله 50 اسیر اسرائیلی در ازای 150 فلسطینی بازداشتی در زندان‌های اسرائیل، موافقت کردند.

نام 300 زندانی فلسطینی در لیست وزارت دادگستری اسرائیل وارده شده و این مبادله اسرا در چند نوبت پیاپی و در پی اجرای مبادله نخست، انجام خواهد شد.

بیشتر اسامی این فهرست شامل دختران فلسطینی و همچنین جوانان زیر 19سال است که بازداشت شده و هنوز محاکمه نشده‌اند.

منابع فلسطینی پیش‌تر در گفت‌وگو با «العربیه» فاش کردند که این توافق ممکن است شامل وقفه 5 روزه و آزادی تدریجی حدود 50 اسیر اسرائیلی در ازای حدود 300 اسیر فلسطینی شود.

طبق این توافق آتش‌بس موقت، قرار است روزانه 10 اسیر اسرائیلی در ازای 30 زندانی فلسطینی آزاد شده و این روند با ورود بیش از 300 کامیون حامل مواد غذایی، مواد پزشکی و سوخت به نوار غزه همراه شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید