کمیته وزارتی اسلامی-عربی خواستار برقراری آتش‌بس کامل در غزه شد

پس از پکن و مسکو، کمیته وزارتی تعیین شده از سوی اجلاس مشترک عربی-اسلامی در ادامه سفر به پنج کشور دارای عضویت دائم در شورای امنیت سازمان ملل در لندن با وزیر خارجه بریتانیا دیدار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کمیته وزارتی نشست‌ فوق‌العاده مشترک عربی-اسلامی به ریاست شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه سعودی چهارشنبه یکم آذر در لندن با دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا دیدار کرد.

جلسه دیدار اعضای کمیته وزارتی عربی-اسلامی با وزیر امور خارجه بریتانیا با حضور ایمن صفدی، وزیر خارجه اردن، سامح شکری، وزیر خارجه مصر، ریاض المالکی، وزیر خارجه فلسطین، هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه، رتنو مرسودی، وزیر خارجه اندونزی، یوسف میتاما توگر، وزیر خارجه نیجریه و احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب و همچنین طارق احمد، مسئول امور خاورمیانه، شمال آفریقا، آسیای جنوبی و امور سازمان ملل متحد وزارت خارجه بریتانیا، انجام گرفت.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی «واس» کمیته وزارتی عربی-اسلامی در این نشست ضمن قدردانی از تلاش‌های میانجی‌گری مشترک مصر، قطر و آمریکا، از توافق برای وقفه بشردوستانه در نوار غزه استقبال کردند.

اعضای وزارتی کمیته عربی-اسلامی ضمن تاکید بر ضرورت ایجاد وقفه بشردوستانه بر ضرورت برقراری آتش‌بس کامل و پایدار در اسرع وقت تاکید کردند.

اعضای کمیته وزارتی عربی-اسلامی بر اهمیت اقدامات اعضای شورای امنیت و جامعه بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس کامل در نوار غزه تاکید کرده و آن را یک اولویت برای همه کشورهای عربی و اسلامی دانستند.

اعضای کمیته وزارتی از بریتانیا خواستند تا نقشی متوازن بر اساس قوانین بین‌المللی و حقوق بشردوستانه بین‌المللی ایفا کرده و برای برقراری آتش‌بس فوری و اجرای تمامی قطعنامه‌های بین‌المللی مرتبط با مسئله فلسطین اقدام کند.

اعضای کمیته وزارتی در این نشست با اشاره به ضرورت احیای روند صلح بر اهمیت تضمین صلح عادلانه، پایدار و فراگیر از طریق اجرای قطعنامه‌های بین‌المللی مرتبط با راه‌حل تشکیل دو کشور و توانمندسازی مردم فلسطین برای دستیابی به حقوق مشروع آنها برای ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی مطابق با مرزهای تعیین شده در 4 ژوئن 1967 و به پایتختی قدس شرقی، تاکید کردند.

در این نشست، ایجاد کریدورهای امن برای ارسال کمک‌های بشردوستانه، غذا، آب، سوخت و برق به غزه و همچنین اجازه دادن به سازمان‌های بین‌المللی برای انجام وظایف خود در نوار غزه و اطراف آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اعضای کمیته وزارتی از جامعه بین‌المللی خواستند تا با رد هر گونه تعامل گزینشی یا تعامل با استانداردهای دوگانه درخصوص اجرای موازین حقوقی و اخلاقی بین‌المللی، بدون چشم‌پوشی از جنایات شنیع نیروهای اشغالگر اسرائیلی در نوار غزه و شبه‌نظامیان شهرک‌نشین اسرائیلی علیه مردم فلسطین در کرانه باختری اشغالی از جمله قدس شرقی، به وظایف خود عمل کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید