نتانیاهو: به ازای آزادی هر 10 گروگان بیشتر یک روز آتش‌بس تمدید می‌شود

بر اساس این توافق، حماس 50 زن و کودک اسیر نزد خود را در ازای 150 زن و کودک فلسطینی بازداشت‌شده در زندان‌های اسرائیل آزاد خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در پی تلاش‌های میانجی‌گرانه قطر و مصر، دولت اسرائیل و حماس چهارشنبه یکم آذر با وقفه 4 روزه موافقت کردند.

بر اساس این توافق، در ازای آزادی 150 فلسطینی در زندان‌های اسرائیل و ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار محاصره شده، 50 اسیر در غزه آزاد می‌شوند.

بر مبنای آمار اسرائیل، حماس در حمله غافلگیرانه خود در 7 اکتبر که منجر به کشته‌شدن 1200 نفر شد، بیش از 240 نفر را اسیر کرده و به غزه برد.

وزارت بهداشت غزه از کشته‌شدن 14128 فلسطینی تا این لحظه در بمباران‌های مداوم نوار غزه از زمان آغاز جنگ خبر داد. در میان کشته‌شدگانی که تاکنون شمارش شدند، 5840 کودک و 3920 زن وجود دارند و 33000 نفر نیز زخمی شده‌اند.

در بیانیه دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل آمده است که 50 زن و کودک ظرف چهار روز آزاد خواهند شد و طی این بازه، نبرد متوقف خواهد شد.

در ادامه این بیانیه آمده است: «در ازای هر ده زندانی دیگر که آزاد شوند، آتش‌بس برای یک روز دیگر تمدید می‌شود»، بدون این که به آزادی اسرای فلسطینی اشاره شود.

این بیانیه که ساعاتی پس از مذاکرات پشت درهای‌بسته انتشار یافت، افزود: «دولت اسرائیل متعهد به بازگرداندن همه گروگان‌ها به میهنشان است و امشب با توافقنامه پیشنهادی، به عنوان اولین مرحله برای دستیابی به این هدف، موافقت کرد.»

حماس نیز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که با اسرائیل به توافق رسیده که هرگونه نبرد در غزه به مدت 4 روز در چارچوب توافق برای آزادی 50 زن و کودک اسیرشده توسط حماس در غزه، متوقف شود و در ازای آن، 150 زن و کودک فلسطینی زندانی در زندان‌های اسرائیل، آزاد شوند.

این بیانیه می‌افزاید: «به موجب این توافق که با میانجی‌گری مصر و قطر انجام شد، صدها کامیون کمک‌های بشردوستانه، دارو و سوخت می‌توانند، به تمام مناطق نوار غزه وارد شوند.»

در این بیانیه آمده است که در جریان آتش‌بس چهار روزه، پرواز جنگند‌ها در جنوب نوار غزه به شکل کامل به مدت شش ساعت از ساعت ده صبح تا چهار بعد از ظهر به وقت محلی در شمال نوار غزه متوقف خواهد شد.

این توافق، اولین آتش‌بس موقت در این جنگ است که طی آن، بمباران اسرائیل، مناطق وسیعی از نوار غزه تحت کنترل حماس را با خاک یکسان کرد و حدود دو سوم جمعیت 2.3 میلیونی آن، بی‌خانمان شدند.

نتانیاهو پیش از نشست با کل کابینه خود، سه‌شنبه، با کابینه جنگ و شورای گسترده وزیران امنیتی دیدار کرد تا در مورد توافق گفت‌وگو کند.

نتانیاهو پیش از اعلام این توافق، گفت که مداخله جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا به بهبود توافق اولیه برای شامل‌شدن شمار بیشتری از گروگان‌ها و دادن امتیازات کمتر، کمک کرد اما در عین حال تاکید کرد که مأموریت گسترده‌تر اسرائیل، تغییر نکرده است.

او در پیامی ضبط شده در ابتدای جلسه دولت گفت: «ما در وضعیت جنگی هستیم و جنگ را تا رسیدن به همه اهداف خود یعنی نابودی حماس، بازگرداندن همه گروگان‌ها و اطمینان از این که هیچ موجودیتی در غزه نمی‌تواند اسرائیل را تهدید کند، ادامه خواهیم داد.»

3 آمریکایی در میان گروگان‌ها

طبق گفته یک مقام ارشد آمریکایی، پیش‌بینی شده که سه آمریکایی از جمله یک دختر سه ساله که والدینش در میان کشته‌شدگان حمله حماس در حمله 7 اکتبر بودند، از بازداشت‌شدگانی باشند که آزاد خواهند شد.

رسانه‌های اسرائیلی از جمله «کانال خبری 12» اعلام کردند که روند آزادی گروگان‌ها قرار است پنج‌شنبه (فردا) آغاز شود. گزارش‌ها حاکی از آن است که اجرای توافق باید 24 ساعت در انتظار بماند تا شهروندان اسرائیلی فرصت یابند از دادگاه عالی برای جلوگیری از آزادی اسرای فلسطینی، درخواست کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید