قطر: زمان آتش‌بس موقت اسرائیل و حماس طی 24 ساعت آینده اعلام می‌شود

وزارت خارجه قطر: آماده‌سازی برای آزادی اسرای دو طرف در حال انجام است و در مراحل بعدی توافق، تعداد افراد افزایش خواهد یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه قطر، چهارشنبه یکم آذر، تلاش‌های میانجی‌گری با مصر و آمریکا میان اسرائیل و حماس را موفقیت‌آمیز دانست که منجر به توافق آتش‌بس شد و اعلام کرد که تاریخ اجرای آن ظرف 24 ساعت اعلام خواهد شد.

وزارت خارجه قطر، در بیانیه‌ای افزود: «در مراحل بعدی اجرای توافق، تعداد آزادی اسرا و مبادله بین دو طرف افزایش خواهد یافت.»

در این بیانیه آمده است که این توافق، اجازه ورود تعداد بیشتری از کمک‌های بشردوستانه و کمک‌های امدادی، از جمله سوخت مورد نیاز برای ضرورت‌های زندگی را فراهم می‌کند.

قطر از تلاش‌های قاهره و واشینگتن برای حمایت از میانجی‌گری که منجر به این توافق شد، قدردانی کرد و تاکید کرد که دوحه به «تلاش‌های دیپلماتیک برای کاهش تنش، توقف خونریزی و حفاظت از غیرنظامیان» ادامه خواهد داد.

از سویی، دولت اسرائیل از توافق تبادل اسرا با حماس در ساعات اولیه صبح امروز خبر داد، در حالی که جنبش حماس تایید کرد که توافق آتش‌بس موقت چهار روزه، با تلاش قطر و مصر صورت گرفته است.

در بیانیه‌ای که دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل منتشر کرد، آمده است: «دولت امشب طرح کلی مرحله اول، بازگرداندن همه زندانیان به خانه‌هایشان را تصویب کرد. در این دوره چهار روزه آتش‌بس، 50 زن و کودک آزاد خواهند شد.»

بر اساس آمار اسرائیل، حماس در حمله غافلگیرانه در 7 اکتبر که منجر به کشته‌شدن 1200 اسرائیلی شد، بیش از 240 نفر را با خود به غزه گروگان برد.

وزارت بهداشت غزه اعلام کرد که از 7 اکتبر، بیش از 14128 فلسطینی در حمله‌های اسرائیل در نوار غزه کشته شده‌اند؛ که از این میان، 5840 کودک و 3920 زن هستند. این حمله‌ها همچنین منجر به زخمی‌شدن بیش از 33000 نفر دیگر شده است.

این توافق، اولین آتش‌بس در این جنگ است که اسرائیل مناطق وسیعی از نوار غزه تحت کنترل گروه حماس را بمباران و دو سوم جمعیت 2.3 میلیونی غزه را بی‌خانمان کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید