فرستاده ویژه آمریکا: واشینگتن مخالف کوچاندن اجباری ساکنان غزه به کشوری دیگری است

ساترفیلد به حزب‌الله لبنان هشدار داد که چنانچه می‌خواهد از تشدید تنش با تل‌آویو جلوگیری کند، شلیک موشک به سمت اسرائیل را متوقف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیوید ساترفیلد، فرستاده ویژه آمریکا در امور بشردوستانه در خاورمیانه روز چهارشنبه یکم آذر گفت، واشینگتن با جابجایی یا کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از نوار «ویران شده غزه» به کشوری دیگر مخالف است.

او در یک مصاحبه تلویزیونی افزود: «اهالی غزه که به دلیل عملیات نظامی اسرائیل به جنوب نوار غزه آواره شده‌اند باید هر چه سریع‌تر به خانه‌های خود در شمال بازگردند».

ساترفیلد در ادامه گفت، ایالات متحده آمریکا می‌خواهد اسرائیل را در کارزار خود موفق ببیند.

او همچنین به حزب‌الله لبنان هشدار داد که چنانچه می‌خواهد از تشدید تنش با اسرائیل جلوگیری کند، شلیک موشک به سمت اسرائیل را متوقف کند.

اظهارت فرستاده ویژه آمریکا در امور بشر دوستانه در خاورمیانه پس از اعلام توافق مبادله اسرا بین اسرائیل و حماس و اجرای وقفه 4 روزه در جنگ غزه ایراد شده است.

دولت اسرائیل و حماس روز چهارشنبه با برقراری آتش‌بس 4 روزه موافقت کردند تا در ازای آزادی 150 فلسطینی در زندان‌های اسرائیل و ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه، 50 اسیر اسرائیلی در غزه آزاد شوند.

حماس و اسرائیل همچنین اعلام کردند که فرداد پنج‌شنبه 23 نوامبر آغاز وقفه 4 روزه درگیری‌ها در غزه خواهد بود.

موسی ابومرزوق یکی از رهبران «حماس» پنج‌شنبه گفت، وقفه در جنگ بین اسرائیل و این جنبش در نوار غزه از فردا پنج‌شنبه ساعت ده صبح آغاز می‌شود.

از سوی دیگر ایلی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل نیز روز چهارشنبه به رادیو ارتش گفت که تل‌آویو انتظار دارد فردا پنج‌شنبه طبق توافقی که با میانجی‌گری خارجی انجام شد، اولین اسیران آزاد شده از بند حماس در نوار غزه تحویل گرفته شوند.

جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا از توافق مبادله اسرا بین اسرائیل و حماس استقبال کرد.

او از تلاش‌های میانجی‌گری مصر و قطر قدردانی کرد. بایدن اعلام کرد که از وقفه درگیری‌ها که به مدت چهار روز ادامه خواهد داشت، «کاملاً خرسند» است.

بایدن تاکید کرد که اجرای کامل همه جنبه‌های توافق میان اسرائیل و حماس مهم است.

بمباران 46 روزه اسرائیل در نوار غزه امروز چهارشنبه نیز ادامه داشت.

بنا به اعلام کمیته اطلاع‌رسانی در غزه حملات مداوم اسرائیل به این باریکه تاکنون به کشته شدن 14,532 نفر از جمله بیش از 6000 کودک و مجروح شدن بیش از 33 هزار نفر دیگر منجر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید