دولت یمن تهدید تروریستی کشتیرانی بین‌المللی توسط حوثی‌ها را محکوم کرد

دولت یمن اعلام کرد که این اقدامات تروریستی که توسط شبه‌نظامیان حوثی به نمایندگی از ایران انجام می‌شود، بحران انسانی را برای مردم یمن عمیق‌تر می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت یمن مخالفت مطلق خود با تهدیدات دریایی انجام‌شده توسط شبه‌نظامیان حوثی با حمایت تهران در آب‌های سرزمینی یمن را اعلام کرد.

دولت یمن، سه‌شنبه 30 آبان، طی بیانیه‌ای ربودن یک کشتی در دریای سرخ توسط شبه‌نظامیان حوثی، که یکی از آخرین حملات حوثی‌ها به خطوط کشتیرانی بین‌المللی است و پیشتر شامل حمله به تعدادی کشتی‌های نفتی، تجاری و جنگی در سواحل یمن بود، را محکوم کرد.

دولت قانونی یمن در بیانیه خود این موضوع را «تهدیدی جدی برای کشتیرانی دریایی و صلح و امنیت بین‌المللی» دانست.

این بیانیه در ادامه افزود: «این اقدامات تروریستی که توسط شبه‌نظامیان حوثی به نمایندگی از ایران انجام می‌شود، بحران انسانی مردم یمن را عمیق‌تر و بار اقتصادی، بیمه و هزینه حمل‌ونقل دریایی کشتی‌هایی را که به سمت بنادر یمن می‌روند، دو برابر می‌کند.»

در این بیانیه همچنین توضیح داده شده است که «چنین حملات تروریستی به نفع قدرت‌های خارجی از جمله تبدیل آب‌های سرزمینی به صحنه درگیری، گسترش نفوذ اسرائیل و گروه‌های مسلح در منطقه خواهد بود.»

دولت یمن همچنین تأکید کرد که این حملات تروریستی نتیجه طبیعی کنار گذاشتن جامعه جهانی از مسئولیت خود در بازدارندگی این گروه شبه‌نظامی سرکش است که در سال‌های گذشته سرقت‌های مسلحانه و دریایی را علیه کشتی‌های تجاری ملیت‌های مختلف، تاسیسات نفتی و منافع ملی و اشیاء غیرنظامی در کشورهای همسایه انجام داده است.

کشورهای حاشیه دریای سرخ همچنین خواستار اقدام فوری برای مقابله با مداخله ایران در امنیت منطقه و آزادی دریانوردی بین‌المللی در یکی از مهمترین خطوط تجاری جهان شدند.

در همین راستا، هیئت اتحادیه اروپا در یمن اعلام کرد که برخی از شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا در میان خدمه کشتی «گلکسی لیدر» بودند که یکشنبه گذشته توسط حوثی‌ها ربوده شده است.

این هیئت اروپایی در یک بیانیه مطبوعاتی، توقیف کشتی توسط حوثی‌ها را «به شدت» محکوم کرد و خواستار آزادی فوری آن و خدمه آن شده است.

این سازمان همچنین «تهدید ناوبری بین المللی و امنیت دریایی را غیرقابل قبول» دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید