حماس و اسرائیل فردا پنج‌شنبه را آغاز وقفه جنگ در غزه اعلام کردند

یک مقام فلسطینی: توافق بین اسرائیل و حماس در خصوص آزادی 50 اسرای اسرائیلی در غزه در ازای آزادی 150 فلسطینی در اسرائیل، اواخر ماه جاری نیز تکرار خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

موسی ابومرزوق، یکی از رهبران جنبش «حماس» چهارشنبه یکم آذر گفت، وقفه بین اسرائیل و این جنبش در نوار غزه از فردا پنجشنبه ساعت ده صبح آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری «انباء العالم العربی»، ابومرزوق در بیانیه‌های تلویزیونی خود افزود، آتش‌بس همچنین شامل توقف پروازها از ساعت ده تا چهار بعد از ظهر، در شمال و جنوب نوار غزه می‌شود.

وی درباره تحویل اسرا گفت که صلیب سرخ ماموریت پذیرش و انتقال آنها از طریق گذرگاه رفح به سمت مصر را به عهده خواهد گرفت.

ابومرزوق گفت که اکثر اسرای فلسطینی از کرانه باختری هستند و مستقیماً به محل زندگی خود منتقل خواهند شد و اکثر اسرای اسرائیلی تابعیت خارجی دارند.

در همین حال یک مقام فلسطینی به خبرگزاری «رویترز» گفت: «توافق روز چهارشنبه اسرائیل و حماس درباره آزادی 50 زندانی در غزه در ازای آزادی 150 فلسطینی بازداشت شده در اسرائیل، اواخر ماه جاری نیز تکرار خواهد شد».

این مقام که نخواست نامش فاش شود، گفت:«این به معنای آزادی 100 نفر از حدود 240 نفری است که حماس در حمله 7 اکتبر به جنوب اسرائیل به اسارت برده بود».

بازگرداندن اولین گروه از اسرای اسرائیلی

از طرفی ایلی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل چهارشنبه به رادیو ارتش این کشور گفت که تل‌آویو انتظار دارد فردا پنج‌شنبه اولین اسیران آزاد شده از بند حماس را از نوار غزه بر اساس توافقی که با میانجی‌گری خارجی انجام شده است، باز‌پس گیرد.

این وزیر در مصاحبه امروز از تایید گزارشی مبنی بر آغاز عملیات ساعت پنج صبح به وقت محلی (3 به وقت گرینویچ) خودداری کرد.

اظهارات این وزیر اسرائیلی پس از آن صورت می گیرد که کابینه اسرائیل توافق یک وقفه 4 روزه با حماس را تصویب کرد.

در پی مذاکرات دشوار به سرپرستی مصر، قطر و آمریکا، دولت اسرائیل و حماس با آتش‌بس موقت و مبادله 50 اسیر اسرائیلی در ازای 150 فلسطینی زندانی در زندان‌های اسرائیل، موافقت کردند.

نام 300 زندانی فلسطینی در لیست وزارت دادگستری اسرائیل وارده شده و این مبادله اسرا در چند نوبت پیاپی و در پی اجرای مبادله نخست، انجام خواهد شد.

بیشتر اسامی این فهرست شامل دختران فلسطینی و همچنین جوانان زیر 18 سال است که بازداشت شده و هنوز محاکمه نشده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید