تلاش‌های فشرده مصر و اردن برای برقراری آتش‌بس دائمی در غزه

عبدالفتاح السیسی و ملک عبدالله دوم مخالفت کامل مصر و اردن را با هرگونه تلاش برای کوچاندن اجباری ساکنان نوار غزه در داخل یا خارج از این باریکه مورد تاکید قرار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نشست سران مصر و اردن، چهارشنبه یکم آذر، بین عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر و ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در قاهره، پایتخت مصر، برگزار شد.

سخنگوی رسمی ریاست جمهوری مصر تصریح کرد که عبدالفتاح السیسی ضمن استقبال از پادشاه اردن، بر هماهنگی مستمر بین دو کشور برای متحد کردن مواضع دو کشور با توجه به شرایط حساس منطقه تاکید کرد.

این سخنگوی رسمی قاهره افزود که گفت‌وگوها شاهد استقبال رهبران دو کشور از آتش‌بس بشردوستانه اعلام شده در نوار غزه بود و دو طرف بر دیدگاه مشترک خود در مورد لزوم ادامه کار فشرده برای دستیابی به آتش‌بس دائمی تاکید کردند.

او همچنین به تاکید رهبران دو کشور بر اهمیت کمک‌‌رسانی بشردوستانه بدون تأخیر و کافی به ساکنان غزه، به عنوان تجسمی از اجماع بین‌المللی ارائه شده در دو قطعنامه شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد اشاره کرد.

سران کشورهای مصر و اردن مجدداً بر مواضع خود در محکوم کردن سیاست‌های گرسنه‌کردن و مجازات دسته‌جمعی مردم فلسطین تاکید کردند.

السیسی و ملک عبدالله دوم همچنین بر مخالفت کامل خود با هرگونه تلاش برای کوچاندن اجباری ساکنان نوار غزه در داخل یا خارج از این باریکه تاکید کردند.

شایان ذکر است که برقراری آتش‌بس موقت میان اسرائیل و حماس بامداد چهارشنبه مورد توافق قرار گرفته است.

در همین راستا، موسی ابومرزوق، رهبر حماس اعلام کرد که آتش‌بس موقت از روز پنج‌شنبه 2 آذر ساعت ده صبح آغاز می‌شود و آتش‌بس کامل در نوار غزه برقرار خواهد شد.

شایان ذکر است که اسرائیل و حماس با میانجی‌گری قطری-مصری-آمریکایی به مدت چهار روز و مشروط به تمدید آتش‌بس توافق کردند که طی آن جنبش فلسطینی 50 زن و کودک را از میان گروگان‌های اسرائیلی نزد خود در غزه در ازای آزادی زنان و کودکان فلسطینی زندانی در اسرائیل، آزاد خواهد کرد.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد که توافق مبادله اسرا که نتانیاهو آن را «تصمیم دشوار» توصیف کرده است، شامل یک آتش‌بس چهار روزه است.

این در حالی است که وب سایت «اکسیوس» در این‌باره گفت که توافق مبادله اسرا با حماس طی آتش‌بس چهار روزه در دو مرحله انجام خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید